Skip to Main navigation Skip to Left navigation Skip to Main content Skip to Footer

University of Minnesota Extension
www.extension.umn.edu
612-624-1222

Extension > Youth Development > Minnesota 4-H > 4-H volunteer training & events > Fall volunteer training

4-H fall volunteer training

2017-2018: Expanding our roots—Growing new opportunities

Let’s grow 4-H! But how can we bring in new youth and keep current 4-H’ers?  One of the most important factors for young people staying in 4-H is if they feel like they belong.  It’s one thing to recruit, but if we don’t pay attention to the needs of members and create a sense of belonging it is hard to retain them.  The 2017 Fall Volunteer Training, Expanding our roots—Growing new opportunities, will focus on exploring our roots and resources for strengthening a sense of belonging in 4-H.

Training is for all 4-H youth & adult volunteers in clubs and county-wide groups and programs, including committees, Federations, Leader’s Council and others. Each group should bring a team of youth and adult volunteers to start on strategies.

Participants will be asked to think about their club/group and how they get members excited and involved in club work and activities.  This can be hard work and involves recruiting as well as ensuring that when new members and families come to us we are able to meet their needs – that they feel like they belong.

You will leave this training with:

This training will be offered in most counties. If you don't see a date for your county, or if you want to register to attend a training in your county, call the person listed below as the contact in that county or click on the county name to visit that county's website.

Staff resources located here. (login required)

A | B | C | D | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Y


A
County & Contact Date & Time Location

Aitkin
Toni Gage
1-218-927-2538
tonigage@umn.edu

Thursday, Nov. 2
6 - 8 p.m.
(Meal provided.)
Aitkin High School
306 2nd St NW
Aitkin 56431
Anoka
Anna Gilbertson
1-763-324-3495
annag@umn.edu
Tuesday, Nov. 28
6:30 p.m.
Bunker Hills Activities Center
550 Bunker Lake Blvd NW
Andover 55304
B back to top
County & Contact Date & Time Location
Becker
Leigh Nelson Edwards
1-218-846-7328
nels1425@umn.edu
Monday, Nov. 6
6:30 - 8:30 p.m.
(Meal at 6:30))
Ecumen (Tentative)
1415 Madison Ave.
Detroit lakes 56501
Beltrami
Ann Marie Ward
1-218-444-5722
wardt001@umn.edu
Wednesday, Nov. 1
6 - 8 p.m.
4-H Building
7223 Fairgrounds Rd NW
Bemidji 56601
Benton
Ann Olson
1-320-968-5077
olso7616@umn.edu
Monday, Oct. 30
7 p.m.
(Pizza served at 6:30)
First Presbyterian
306 Norway Drive
Foley 56329
Big Stone
Suzanne Souza
1-320-839-6380
souza004@umn.edu

Sunday, Oct. 29
4 p.m.
(Light meal; Joint training with Lac Qui Parle County)

Lac qui Parle Extension Media Room
County Annex
422 5th Ave., Ste 305
Madison 56256
Blue Earth
Amanca Sommers
1-507-304-4142
eppe0018@umn.edu
Saturday, Oct. 28
9 - 11 a.m.
(Joint training with Brown, Faribault, LeSueur, Nicollet and Sibley Counties)
South Central College (Entrance #15)
1920 Lee Blvd
North Mankato56003
Brown
Jaime Sorenson
1-507-227-4220
hansonjl@umn.edu
Saturday, Oct. 28
9 - 11 a.m.
(Joint training with Blue Earth, Faribault, LeSueur, Nicollet and Sibley Counties)
South Central College (Entrance #15)
1920 Lee Blvd.
North Mankato 56003
C back to top
County & Contact Date & Time Location
Carlton
Marna Butler-Fasteland
1-218-384-3511
butle050@umn.edu
Monday, Nov. 6
7 - 8:30 p.m.
Carlton County Transportation Building
1630 County Road 61
Carlton 55718
Carver
Meg Clark
1-952-466-7305
hintz101@umn.edu
Monday, Nov. 27
6 - 7:30 p.m.
Carver County Public Works
11360 Hwy 212 W
Cologne 55397
Cass
Nic Podoll
1-218-587-8280
nwpodoll@umn.edu
Saturday, Dec. 2
8 a.m - 12 noon
(Lunch provided; joint training with Hubbard County)
Northern Pines Camp
20033 County 1
Park Rapids 56470
Chippewa
Katianne Birhanzl
1-320-269-6521
kbirhanz@umn.edu
Thursday, Nov. 2
6:30 - 8:30 p.m.
(Light meal. Joint training with Chippewa County.)
MACCRAY Hight School Library
711 Wolverine Drive
Clara City 56222
(Ente through the main doors of the school.)
Chisago
Jeremy Freeman
1-651-277-0150
jeremyf@umn.edu
Saturday, Oct. 28
10 a.m. - 1 p.m.
Chisago County Community Center
38790 6th Ave
North Branch 55056
Clay
Mitzi Marlin
1-218-688-3831
marl0068@umn.edu
Thursday, Nov. 2
7 - 9 p.m.
(Joint with Norman County)
Family Service Center, Room 4
715 11th St. N.
Moorhead 56560
Clearwater
Katie Becker
1-218-694-6151
kabecker@umn.edu
Saturday, Dec. 16
9:15 - 11:15
(Joint with Polk County)
Sand Hill Lake Bible Camp
1046 250th Ave SE, Fosston 56542

 

Cook
1-218-367-3015
mnext-cook@umn.edu
There is no volunteer training in Cook County. Please contact the Cook County Extension office for information about training nearby.

Cottonwood
Crystal Reith
1-507-831-4022
mohrh002@umn.edu
Monday, Nov. 27
6 p.m.
(Light meal. Federation to follow.)
Cottonwood County Extension Office
41385 US Hwy 71
Windom 56101
Crow Wing
Sarah Ukkelberg
sarahu@umn.edu
1-218-824-1069
Monday, Oct. 23
6:30 - 8:30 p.m.
Land Services Building
322 Laurel St
Brainerd 56401
back to topD
County & Contact Date & Time Location
Dakota
Anja Johnson/Abby Wagner
1-651-480-7700
akoester6@umn.edu torg0016@umn.edu
Monday, Nov. 13
7:30-9 p.m.
Dakota County Extension Office
4100 220th St. W, #101
Farmington 55024
Dodge
Kelly Vincelette
1-507-635-6325
kelly521@umn.edu
Saturday, Nov. 18
9:30 - 11:30 a.m.
(Joint with Winona County)
RCTC Heintz Center
1926 Collegeview Rd E
Rochester 55904
Douglas
Jodi Hintzen and Jacalyn Kokett
1-320-762-3890
hintz010@umn.edu, jkokett@umn.edu
Monday, Nov. 27
6 - 8 p.m.
Douglas County Public Works Building
526 Willow Dr
Alexandria 56308
back to topF
County & Contact Date & Time Location
Faribault
Michelle Klinkner
1-507-526-6241
klink030@umn.edu
Saturday, Oct. 28
9 - 11 a.m.
(Joint training with Brown, Blue Earth, LeSueur, Nicollet and Sibley Counties)

South Central College (Entrance #15)
1920 Lee Blvd.
North Mankato 56003

Fillmore
Rebecca Lofgren
1-507-765-3896
lofgr053@umn.edu
Saturday, Oct. 28
9:30 - 11:30 a.m.
(Joint training with Houston County. Pie and coffee provided!)
The Creamery
407 S Mill St.
Rushford 55971
Fon du Lac
Jan Derdowski
1-218-726-6475
derdo003@umn.edu
   
Freeborn
Amy Wadding
1-507-377-5660
mads0150@umn.edu
Monday, Nov. 27
6 - 8 p.m.
Freeborn County Fairgrounds
Fairlane Building
1031 Bridge Ave
Albert Lea 56007
back to topG
County & Contact Date & Time Location
Goodhue
Aly Kloeckner
1-651-385-3100
schw1348@umn.edu
Thursday, Oct. 26
6 - 8 p.m.
(Joint with Wabasha County)
Christ Lutheran Church.
223 East Ave
Zumbrota 55992
Grant
Rebecca Haider
1-218-685-8321
rmhaider@umn.edu
Monday, Oct. 30
6:30 - 8 p.m.
Grant County Extension Office
411 1st SE
Elbow Lake 56531
back to topH
County & Contact Date & Time Location

Hennepin
Kathryn Sharpe
1-612-624-7562
shar0056@umn.edu

Saturday, Oct. 7
9 a.m. - 2 p.m. (Joint training with Ramsey County)
Lunch provided
UROC
2001 Plymouth Ave. N.
Minneapolis 55411
Houston
Rebecca Paulson
1-507-725-5807
rpaulson@umn.edu
Saturday, Oct. 28
9:30 - 11:30 a.m.
(Joint training with Fillmore County. Pie and coffee provided!)
The Creamery
407 S. Mill St
Rushford 55971
Hubbard
Mari Jo Lohmeier
1-218-237-1246
mlohmeie@umn.edu
Saturday, Dec. 2
8 a.m - 12 noon
(Lunch provided, joint training with Cass County)
Northern Pines Camp
20033 County 1
Park Rapids 56470
back to topI
County & Contact Date & Time Location
Isanti
JC Olson
1-763-689-1810
olso5484@umn.edu
Thursday, Nov. 30
6 - 9 p.m.
(Dinner provided.)
Isanti County Government Center
555 18th Ave SW
Cambridge 55008
Itasca
Rebecca Rasmussen
1-218-327-2801
rasm0071@umn.edu
Tuesday, Oct. 10
6:30 - 8 p.m.
Itasca County Courthouse
123 NE 4th St.
Grand Rapids 55744
back to topJ
County & Contact Date & Time Location

Jackson
Sarah Jacobs
1-507-662-5293
sljacobs@umn.edu

Monday, Oct. 23
6:30 - 8 p.m.
(Supper at 6 p.m.)
Lakefield MPB
112 Main St.
Lakefield 56150
back to topK
County & Contact Date & Time Location
Kanabec
Laura Ambrose
1-320-679-6340
lambrose@umn.edu
Monday, Oct. 23
5:30 p.m.
(Meal provided.)
Kanabec County Courthouse
18 N Vine St
Mora 55051
Kandiyohi
Kate Zimmer
1-320-231-7890
kzimmer@umn.edu
Thursday, Nov. 2
6:30 - 8:30 p.m.
(Light meal. Joint training with Kandiyohi County.)
MACCRAY Hight School Library
711 Wolverine Drive
Clara City 56222
(Ente through the main doors of the school.)
Kittson
Kaitlin Barbosa
1-218-843-3674
torg0096@umn.edu

Monday, Nov. 27
6:30 - 8 p.m.
(Meal and Leaders' Council at 5:30)
Kittson County Courthouse
410 Fifth St. S
Hallock 56728
Koochiching
Stacy Hall
1-218-324-2709
smhall@umn.edu
Sunday, Oct. 1
2:30 p.m.
Littlefork City Hall
901 Main St
Littlefork 56653
back to topL
County & Contact Date & Time Location
Lac qui Parle
MaryAnn Anderson
1-320-598-3325
ander071@umn.edu

Sunday, Oct. 29
4 p.m.
(Light meal; Joint with Big Stone County)

Lac qui Parle Extension Media Room
County Annex
422 5th Ave., Ste 305
Madison 56256
Lake
Tracey Anderson
1-218-834-8379
turne275@umn.edu
Monday, Oct. 30
6 - 8:30 p.m.
(Meal provided.)
LEC
Lake County Courthouse
601 3rd Ave
Two Harbors 55616
Lake of the Woods
Aprille Albrecht
1-218-634-1195
levas015@umn.edu
Monday, Sept. 25
4:30 p.m.
4-H Office
Lake of the Woods School A134
236 15th Ave SW
Baudette 56623
Le Sueur
Casi Story
1-507-357-8525
stor0177@umn.edu
Saturday, Oct. 28
9 - 11 a.m.
(Joint training with Brown, Blue Earth, Faribault, Nicollet and Sibley Counties)
South Central College (Entrance #15)
1920 Lee Blvd.
North Mankato 56003
Lincoln
Taylor Mueller
1-507-694-1470
welux006@umn.edu
Tuesday, Nov. 7
6 p.m.
(Joint with Lyon and Yellow Medicine Counties)
Cornerstone United Methodist Church
202 N 4th St
Marshall 56258
Lyon
Sam Jens
1-507-532-8219
jens0593@umn.edu
Tuesday, Nov. 7
6 p.m.
(Joint with Lincoln and Yellow Medicine Counties)
Cornerstone United Methodist Church
202 N 4th St
Marshall 56258
back to topM
County & Contact Date & Time Location
Mahnomen
Gerri Swiers
1-218-935-2226
swier023@umn.edu
Thursday, Nov. 2
6 p.m.
(Supper at 5:30)
Mahnomen County Extension Office
115 E Madison Ave
Mahnomen 56557
Marshall
Van Swanson
1-218-745-5232
swans051@umn.edu

Monday, Oct. 16
6 p.m.
(Meal at 6 p.m.)

Marshall County Courthouse
meeting room
208 E. Colvin Ave
Warren 56762
Martin
Kristie Gaalswyk-Pomerenke
1-507-238-3116
gaals001@umn.edu
Monday, October 30
7:30 p.m.
Martin County Courthouse
201 Lake Ave
Fairmont 56031
McLeod
Darcy Cole
1-320-484-4305
dacole@umn.edu

Thursday, Nov. 2
7 - 9 p.m.
McLeod County Fairgrounds
Commercial Building Meeting Room
840 Century Ave. SW
Hutchinson 55350
Meeker
Cassidy Martin
1-320-693-5275
ctmartin@umn.edu
Monday, Nov. 20
6:30 - 8 p.m.
Meeker County Family Services Center
114 N Holcombe Ave.
Litchfield 55355
Mille Lacs
1-320-983-8330
Danielle Ganje
ganje@umn.edu

Saturday, Dec. 2
9 a.m. - 12 p.m.
(Meal provided)
Trinity Lutheran Church
735 2nd St SE
Milaca 56353
Morrison
Becky Moe
moexx045@umn.edu
1-320-632-0161
Thursday, Oct. 5
7 p.m.
Morrison County Government Cente
213 First Ave SE
Little Falls 56345

Mower
April Johnson
1-507-437-9552
akjohnso@umn.edu

Tuesday, Dec. 12
6:30 p.m.
Mower County 4-H building
700 12th St SW
Austin 55912
Murray
Margie Anderson
1-507-836-1144
ander302@umn.edu
Monday, Oct. 30
5:45 p.m.
Murray County Courts Bldg
2848 Broadway Ave
Slayton 56172
back to topN
County & Contact Date & Time Location
Nicollet
Katie Johnson
1-507-934-7828
kwending@umn.edu
Saturday, Oct. 28
9 - 11 a.m.
(Joint training with Brown, Blue Earth, and Faribault, LeSueur and Sibley Counties)
South Central College (Entrance #15)
1920 Lee Blvd.
North Mankato 56003
Nobles
Katie Klosterbuer
1-507-295-5314
kmkloste@umn.edu
Monday, Nov. 20
8 p.m.
Nobles County Government Center
Farmers Room
315 10th St
Worthington 56187
Norman
Linda Houglum
1-218-784-5550
hougl011@umn.edu 
Thursday, Nov. 2
7 - 9 p.m.
(Joint with Clay County)
Family Service Center, Room 4
715 11th St. N.
Moorhead 56560
back to topO
County & Contact Date & Time  

Olmsted
1-507-328-6214
mnext-olmsted@umn.edu

   
Otter Tail East
Janet Malone
1-218-385-5420
malon034f@umn.edu
Saturday, Sept. 30
10 a.m.
East Otter Tail Extension Office
118 Main Ave. S.
New York Mills 56567
Otter Tail West
Tammy Nordick
1-218-998-8760
nordi012@umn.edu
Monday, Oct. 30
6:30 p.m.
(Light supper at 6:00)
West Otter Tail Extension Office
505 S. Court St.
Fergus Falls 56537
back to topP
County & Contact Date & Time Location
Pennington
Van Swanson
1-218-683-7030
swans051@umn.edu
Monday, Oct. 2
6:30 p.m.
(Meal at 6:15)
Pennington County Courthouse
101 Main Ave. N
Thief River Falls 56701
Pine
Heidi Vanderloop
320-591-1650
vande0621@umn.edu

Monday, Oct. 23S
6 p.m.
Pine County Board Room
635 Northridge Drive
Pine City 55063
Pipestone
Brandi Schaap
1-507-825-6715
bmraatz@umn.edu
Monday, Oct. 23
7 p.m.
(Pizza supper at 7 p.m.)
Pizza Ranch
108 main St W
Pipestone 56164
Polk
Kristie Johnson
218-230-0620
joh04412@umn.edu
Saturday, Dec. 16
9:15 - 11:15
(Joint with Clearwater County)
Sand Hill Lake Bible Camp
1046 250th Ave SE
Fosston 56542

 

Pope
Stephanie Grimes
1-320-634-7735
sagrimes@umn.edu
Sunday, Oct. 29
4 - 6 p.m.
(Light meal served)
Pope County Courthouse
Community Room
130 E Minnesota Ave
Glenwood 56334
back to topR
County & Contact Date & Time Location
Ramsey
Alneida Madrigal
612-624-7603
Saturday, Oct. 7
9 a.m. - 2 p.m. (Joint training with Hennepin County)
Lunch provided
UROC
2001 Plymouth Ave. N.
Minneapolis 55411
Red Lake
Sharon Weiss
1-218-253-2897
weiss041@umn.edu
Thursday, Nov. 9
6:30 p.m.
Courthouse
124 Langevin Ave. NW
Red Lake Falls 56750
Redwood
Stacy Johnson
1-507-637-4025
skjohnso@umn.edu
Monday, Nov. 6
6:30 - 8:30 p.m.
(Light meal. Joint training with Renville County.)
Redwood Falls Library
509 S Lincoln St
Redwood Falls 56283
Renville
1-320-523-3713
mnext-renville@umn.edu
Monday, Nov. 6
6:30 - 8:30 p.m.
(Light meal. Joint training with Redwood County.)
Redwood Falls Library
509 S Lincoln St
Redwood Falls 56283
Rice
Kelly Chadwick
1-507-332-6163
chadw021@umn.edu
Monday, Oct. 30
6:30 p.m.
1900 Fairgrounds Dr. #17
Faribault 55021
Rock
Chelsey Asche
1-507-283-1302
joh13978@umn.edu
Thursday, Nov. 9
6 - 8 p.m.

Rock County Extension Office
Meeting Room
2 Roundwind Rd
Luverne 56156

Roseau
Sandi Weiland
1-218-463-1052
weila006@umn.edu
Sunday, Oct. 8
12:30 p.m. (This is a time change from what was originally posted.)
(Meal at 12:30 with training and awards program to follow)
Messiah Lutheran Church
502 9th Ave. NE
Roseau 56751
back to topS
County & Contact Date & Time Location
Saint Louis-North
Nicole Kudrle
1-218-749-7100
vande422@umn.edu
Monday, Oct. 30
6:30 p.m.
Northland Office Center
301 1st St. So. Suite 105
Virginia 55792
Saint Louis-South
Tim Caines
218-733-2873
ctcaines@umn.edu

Thursday, Oct. 26
5:30 p.m.
Cook Building
2503 Rice Lake Rd.
Duluth 55811
Scott
Sara Wagner
1-952-492-5388
dunc0088@umn.edu
Tuesday, Oct. 10
6:30 - 9 p.m.
(Dinner provided)
Scott County Extension Office
7151 190th St.
Jordan 55352
Sherburne
Kristen Gustafson
kgustafs@umn.edu
1-763-765-3077
Monday, Oct. 16
6:30 - 8 p.m.
13880 Business Center Dr.
Elk River 55430
Sibley
Connie Rettmann
1-507-327-4100
rettm001@umn.edu
Saturday, Oct. 28
9 - 11 a.m.
(Joint training with Brown, Blue Earth, Faribault, LeSueur, and Nicollet Counties)

South Central College (Entrance #15)
1920 Lee Blvd.
North Mankato 56003

Stearns
Sara Budde
1-320-255-6169
budde016@umn.edu
Monday, Oct. 23
6:30 - 9 p.m.
Melrose City Center, Room C
225 1st St. NE
Melrose 56352
Steele
Tracy Ignaszewski
1-507-444-7685
ignas001@umn.edu
Thursday, Nov. 9
6 - 8 p.m.
SCCC
1380 S Elm Ave
Owatonna 55060
Stevens
Kirstin Koch
1-320-208-6575
kochx040@umn.edu
Tuesday, Sept. 26
6 p.m.
(Joint with Swift County)
West Central Research and Outreach Center (WCROC)
46352 MN-329
Morris 56267
Swift
Janelle Negen
1-320-843-3796
jalanoue@umn.edu
Tuesday, Sept. 26
6 p.m.
(Joint with Stevens County)
West Central Research and Outreach Center (WCROC)
46352 MN-329
Morris 56267
back to topT
County & Contact Date & Time Location
Todd
Nathan Braaten
1-320-732-4438
braatend@umn.edu
Tuesday, Nov. 21
7 p.m.S

Todd County Historic Courthouse
215 First Ave South
Suite 101
Long Prairie 56347

Traverse
Kayla Maas
1-320-422-4479
kmaas@umn.edu
Monday, Nov. 6
6 p.m.
Traverse County Social Services
Conference Room
202 8th St. N
Wheaton 56296
back to topU
County & Contact Date & Time Location
Urban 4-H
1-612-624-7752
1-612-624-7626
urbanyd@umn.edu
Saturday, Oct. 7
9 a.m. - 2 p.m.
Lunch provided
UROC
2001 Plymouth Ave. N.
Minneapolis 55411
back to topW
County & Contact Date & Time Location

Wabasha
Abby Pahl
1-651-565-5168
mills382@umn.edu

Thursday, Oct. 26
6 - 8 p.m.
(Joint with Goodhue County)

Christ Lutheran Church
223 East Ave
Zumbrota 55992
Wadena
Virginia Hendrickx
1-218-631-7923
carrl002@umn.edu

Sunday, Oct. 1
3:30 p.m.
(Potluck at 5:30 with awards program following at 6 p.m.)

4-H Building
Wadena
Waseca
Amy Nelson
1-507-835-0600
dobbe007@umn.edu
Monday, Nov. 6
6:30 p.m.
East Annex Community Meeting Room
300 S State Street
Waseca 56093
Washington
Ann Church
churc109@umn.edu
1-651-430-6809
Tuesday, Nov. 14
6:30 p.m.
Washington County Government Center
14949 62nd St. N
Stillwater
Watonwan
Sue Craig
1-507-375-1275
craig037@umn.edu
Monday, Nov. 27
6 p.m.
(Soup & Crackers)
Watonwan County Human Service Center
Meeting Room
715 2nd Ave S
St. James 56081
Wilkin
Milan Drewlow
1-218-643-5481
drewl001@umn.edu
Monday, Nov. 6
6:15 p.m.
Extension Office Conference Room
505 8th St S
Breckenridge 56520
Winona
Kim Wingert
1-507-457-6440
winge109@umn.edu
Saturday, Nov. 18
9:30 - 11:30 a.m.
(Joint with Dodge County)
RCTC Heintz Center
1926 Collegeview Rd E
Rochester 55904
Wright
Justin Crowley
1-763-682-7379
crowl132@umn.edu
Thursday, Nov. 30
6:30 - 8:30 p.m.
(Food at 6!)
Wright County Public Works Building
3500 Braddock Ave NE
Buffalo 55313
back to topY
County & Contact Date & Time Location
Yellow Medicine
Alicia Webb
1-320-669-4471
aawebb@umn.edu
Tuesday, Nov. 7
6 p.m.
(Joint with Lincoln and Lyon Counties)

Cornerstone Methodist Church
202 N. 4th St.
Marshall 56258


Feedback
  • © Regents of the University of Minnesota. All rights reserved.
  • The University of Minnesota is an equal opportunity educator and employer. Privacy