University of Minnesota Extension
www.extension.umn.edu
612-624-1222
Menu Menu

Extension > Youth Development > Minnesota 4-H > 4-H volunteer training & events > Fall volunteer training

4-H volunteer training, fall 2014

Making 4-H MORE Fun!

Young people stay in 4-H because it’s fun!  Find out how to create vibrant 4-H experiences that will make kids want to keep coming back.  The statewide fall volunteer training is for all 4-H youth & adult volunteers in clubs and county-wide groups, including PDC’s, Federations, Leader’s Council and others.  At least one volunteer from each club needs to plan on attending, but you are encouraged to come as a team of youth and adults.

Participants will dig into ideas and activities to get 4-H’ers engaged and excited.  Discover “grab and go” resources that are available in your county and region to add fun to your 4-H club, project, afterschool or group gatherings. Resources topics include 4-H club ideas, science, healthy living, animal science, and more. 

You will leave this training with:

This training will be offered in most counties. If you don't see a date for your county, or if you want to register to attend a training in your county, call the person listed below as the contact in that county or click on the county name to visit tha county's website.


A | B | C | D | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Y


A
County & Contact Date & Time Location

Aitkin
Beth Haasken
1-218-927-7321
stran017@umn.edu

Thurs., Nov. 6
6 - 7:30 p.m.

Aitkin High School
Home Ec room
306 Second St. NW
Aitkin
Anoka
Anna Gilbertson
1-763-767-2872
annag@umn.edu
Mon., Nov. 17
6:30 - 8:30 p.m.
Bunker Hills Activities Center
550 Bunker Lake Blvd. NW
Andover
B back to top
County & Contact Date & Time Location
Becker
Kari Sayer
1-218-846-7328
hend0579@umn.edu

Becker County Extension Office
1120 8th St. SE
Detroit Lakes
Beltrami
Ann Marie Ward
1-218-444-5722
wardt001@umn.edu

Fri., Nov. 7 (Date updated)
7 - 8:30 p.m.

Beltrami County Fairgrounds (tentative)
7223 Fairgrounds Rd. NW
Suite 7A
Bemidji
Benton
Heidi Anderson
1-320-968-5077
hjanders@umn.edu

Mon., Oct. 20
6:30 - 8:30

Benton County Courthouse
531 Dewey St.
Foley
Big Stone
Suzanne Souza
1-320-839-6380
souza004@umn.edu
  Traverse County Courthouse
Community room
702 Second Avenue N.
Wheaton
Blue Earth
Jody Friton
1-507-304-4325
jrfriton@umn.edu
Mon., Oct. 6
6:30 p.m.

Blue Earth County Historic Courthouse
3rd Floor Conference Room
204 South 5th St.
Mankato 56001

    Courthouse
Mankato
Brown
Alisa Mangen
1-507-794-7993
ammangen@umn.edu
  Brown County Extension Office
300 2nd Ave SW
Sleepy Eye
C back to top
County & Contact Date & Time Location
Carlton
Marna Butler-Fasteland
1-218-384-3511
butle050@umn.edu

Mon., Nov. 17
7 -8:30 p.m.

Carlton County Transportation bldg.
1630 County Road 61
Carlton, 55718
Carver
Allie Lyman
1-952-466-5300
alliel@umn.edu
Thurs., Oct. 9
6:30 - 9 p.m.
Carver County Extension Office
Conference Room 1
11360 Highway 212 W
Cologn 55322
    Carver County Government Center
EOC Training Room
606 East 4th Street
Chaska
Cass
Jana Sampers
1-218-587-8280
jsampers@umn.edu
Wed., Oct. 22
7 - 8:30 p.m
Leader Town Hall (Tentative)
Leader
   

Cass County Extension Office
330 Barclay Ave. W.
Pine River

Chippewa
Kami Schoenfeld
1-320-269-6521
hasta001@umn.edu
  Courthouse Assembly Room
Montevideo
Chisago
Jeremy Freeman
1-651-277-0151
jeremyf@umn.edu

Sat., Nov. 15
10 A.M. - 1 P.M.

 

  Isanti County Government Center
555 - 18th Ave. SW
Cambridge
Clay
Lisa Kasson-Bauer
1-218-299-7344
lkassonb@umn.edu
Thurs., Oct. 23
6:30 - 8 p.m.
Family Service Center
715 11th St N
Moorhead, 56560
Clearwater
Deb Passi & Karyn Santl
1-218-694-6151, 1-218-463-0293
depassi@umn.edu
santl001@umn.edu

Mon., Oct. 13
6:30 - 8 p.m.

Clearwater County Courthouse
Board Room
213 Main Ave. N.
Bagley
Cook
1-218-367-3015
mnext-cook@umn.edu
 
Cottonwood
1-507-831-4022
mnext-cottonwood@umn.edu
  Extension Office
Windom
Crow Wing
Maggie Fuller
fulle280@umn.edu
1-218-824-1065
Wed., Oct. 8
7 - 8:30 p.m.
Land Services Building
322 Laurel St.
Brainerd, 56401
back to topD
County & Contact Date & Time Location
Dakota
Anja Johnson
1-651-480-7758
akoester@umn.edu

Tues., Nov. 3
7 p.m.

Dakota County Extension
4100 220th Street 
Farmington 55024
Dodge
Kelly Wilkins
1-507-634-6641
kelly521@umn.edu
Mon., Nov. 3
6:30 p.m.
St. Peters Episcopal Church
101 Northeast First Street
Kasson 55944
Douglas
Jodi Hintzen
1-320-762-3890
hintz010@umn.edu
  Douglas County Extension Office
Meeting Room
back to topF
County & Contact Date & Time Location

Faribault
Donna Steele
1-507-526-6240
Michelle Klinkner
1-507-526-6241
klink030@umn.edu

Thurs, Oct. 2
7 p.m.
Faribault CountyExtension Office
Meeting room
412 N. Nicollet St.
Blue Earth 56013
Fillmore
LeeAnn Howard
1-507-765-3896
willi280@umn.edu
Sat., Nov. 1
7 p.m.
Fillmore County Office Building
Room 108
902 Houston St. NW #3
Preston
Freeborn
Amy Wadding
1-507-377-5660
Wendy Weiss
weiss042@umn.edu
Mon., Nov. 17
6:30 - 8:30 p.m.
Fairlane Building
Freeborn County Fairgrounds
1031 Bridge Ave
Albert Lea, 56007
    Fairlane Building
Fairgrounds in Albert Lea
back to topG
County & Contact Date & Time Location
Goodhue
David Foley
Mamie Luhmann
1-651-385-3100
mnext-goodhue@umn.edu
  Flowers on Main
345 S Main St.
Zumbrota
Grant
Ranae Edwards
1-218-685-8321
edwar060@umn.edu
Mon., Sept. 29
6:30 - 8 p.m.

Grant County Extension Office
Meeting room (WCAN School)
411 First St SE
Elbow Lake
56531

back to topH
County & Contact Date & Time Location
Hennepin
Amie Mondl, Joyce Strand, Alneida Madrigal
1-612-596-2115
Urban 4-H
1-612-624-7626
urbanyd@umn.edu
Sat., Oct. 4
9 a.m.- 2 p.m.
(Joint training with Ramsey County)

UROC
2001 Plymouth Ave. N.
Minneapolis 55411

  Sat., Jan. 24
9 a.m.- 2 p.m.
(Joint training with Hennepin County)

UROC
2001 Plymouth Ave. N.
Minneapolis

Houston
Meghan Wall
1-507-725-5807
wall0745@d.umn.edu
  TBD
Caledonia
Hubbard
Mari Jo Lohmeier
1-218-237-1246
mlohmeie@umn.edu
Sat., Dec. 6
1 - 2:30 p.m.
TBD
back to topI
County & Contact Date & Time Location
Isanti
Amanda Swenson
1-763-689-1810
swen0291@umn.edu
  Isanti County Government Center
555 - 18th Ave. SW
Cambridge
    Isanti County Government Center
555 - 18th Ave. SW
Cambridge
Itasca
Robbie Radaich
1-218-327-2801
radai002@umn.edu
Mon., Oct. 13
6:30 - 8 p.m.
Itasca County Courthouse
123 NE 4th St.
Grand Rapids, 55744
back to topJ
County & Contact Date & Time Location
Jackson
1-507-662-5293
  Multi-purpose Building
112 Main St.
Lakefield
back to topK
County & Contact Date & Time Location
Kanabec
Laura Ambrose
1-320-679-6340
lambrose@umn.edu

Tues., Oct. 14
7 - 8:30 p.m.

Kanabec County Courthouse
18 N. Vine
Mora, 55051
Kandiyohi
1-320-231-7890
1-800-738-1485
  Health & Human Services Bldg.
Willmar
Kittson
Bev Swenson
1-218-762-5371
swens065@umn.edu
Mon., Oct. 13
6:30 p.m.
Kittson County Courthouse
410 5th St. S.
Hallock 56728
Koochiching
Stacy Hall
1-218-324-2709
smhall@umn.edu
Mon., Sept. 29
6 - 7:30 p.m.
Backus Community Center
Room 203
900 5th St.
International Falls 56649
    Backus Community Center
Room 203
900 5th St.
International Falls
back to topL
County & Contact Date & Time Location
Lac qui Parle
1-320-598-3325
  Lac qui Parle
Media room
Lake
Tracey Anderson
1-218-834-8379
turne275@umn.edu
Tues., Nov. 18
6 - 8 p.m.

Split Rock River Room
Lake County Service Center
616 Third Ave.
Two Harbors 55616

Lake of the Woods
Aprille Levasseur
1-218-634-1511
levas015@umn.edu
TBD Lake of the Woods County Courthouse
206 Eighth Avenue SE
Baudette, 56623
Le Sueur
Janelle Lanoue
1-507-357-8525
jalanoue@umn.edu
  Government Center
EOC room
St. Peter
Lincoln
1-507-694-1470
  Courthouse Assembly Room
Ivanhoe
Lyon
1-507-532-8219
  Lyon County Extension Office
500 Fairgrounds Rd
Marshall
back to topM
County & Contact Date & Time Location
Mahnomen
Gerri Swiers
1-218-935-2226
swier023@umn.edu
Sun., Oct. 5
5:30 - 7:30
Mahnomen Area Service Center
115 East Madison Ave.
Mahnomen 56557
    Mahnomen Service Center
Marshall
Van Swanson
1-218-745-5232
swans051@umn.edu
Mon., Nov. 24
6 - 8 p.m.
Marshall County Courthouse
208 E Colvin Avenue
Warren, 56762
Martin
1-507-235-3341
vanb0100@umn.edu
 
McLeod
Jill Grams
1-320-484-0770
grams006@umn.edu
Thurs., Nov. 6
6:30 p.m.
(Training held jointly with Sibley County.)
Glencoe City Center
1107 11th St. E.
Glencoe
Meeker
Darcy Cole
1-320-693-5275
dacole@umn.edu
  Litchfield High School
901 N. Gilman Ave.
Litchfield
Mille Lacs
Hannah Wall
1-320-983-8317, ext. 2
hwall@umn.edu

Thurs., Nov. 13
7 - 8:30 p.m.

Mille Lacs County Historic Courthouse
635 2nd St. SE
Milaca
Morrison
Becky Moe
moexx045@umn.edu
1-320-632-0161
Tues., Dec 2
7 -8:30 p.m.
Morrison County Government Center
213 1st Ave. SE
Little Falls, 56345

Mower
Kristin Spinler
1-507-437-9552
kspinler@umn.edu

  County Board Room


  County Board Room
Murray
Margie Anderson
1-507-836-1144
ander302@umn.edu
Mon., Oct. 20
5:45 P.m
Courts Building meeting room
2848 Broadway Avenue
Slayton 56172
back to topN
County & Contact Date & Time Location
Nicollet
Jody Friton
1-507-304-4325
jrfriton@umn.edu
Mon., Oct. 6
6:30 p.m.

Blue Earth County Historic Courthouse
3rd Floor Conference Room
204 South 5th St.
Mankato 56001

Nobles
Melissa Runck
1-507-295-5313
mkrunck@umn.edu
Mon., Nov. 17
7:45 p.m.
Nobles CountyGovernment Center
Farmers Room
315 10th St.
Worthington 56187
Norman
Linda Houglum
1-218-784-5550
hougl011@umn.edu 
Thurs., Oct. 23
6:30 - 8 p.m.
Family Service Center
715 11th St N
Moorhead, 56560

 

 

  Clay County Family Service
back to topO
County & Contact Date & Time Location
Olmsted
Jarrard Woodward
1-507-328-6214
woodw092@umn.edu
  TBD

  TBD
Otter Tail East
Janet Malone
1-218-385-5420
malon034@umn.edu
Mon., Sept. 29
6-7:30 p.m.
East Otter Tail County Extension
118 N. Main
New York Mills 56567
Otter Tail West
Tammy Nordick
1-218-998-8760
nordi012@umn.edu
Mon., Oct. 27
6 - 8 p.m.
505 South Court Street
Fergus Falls, 56537
back to topP
County & Contact Date & Time Location
Pennington
Van Swanson
1-218-683-7030
swans051@umn.edu
Mon., Oct. 6
6 - 8 p.m.
Courthouse
101 N. Main 
Thief River Falls 56701
Pine
Lorelei Finley
1-320-591-1650
swens451@umn.edu
Mon., Oct. 20
6 - 7:30 p.m.

Hinckley-Finlayson High School
201 Main St.
Hinckley

Pipestone
1-507-825-6715
   
Polk
Kristie Johnson
1-218-563-2465
joh04412@umn.edu
TBD
6:30 - 8 p.m.
TBD
Pope
1-320-634-5735
mnext-pope@umn.edu
  Pope County Courthouse Community Room
Glenwood
back to topR
County & Contact Date & Time Location
Ramsey
Amie Mondl, Joyce Strand, Alneida Madrigal
1-612-624-7752
Urban 4-H
1-612-624-7626
urbanyd@umn.edu

Sat., Oct. 4
9 a.m.- 2 p.m.
(Joint training with Hennepin County)

UROC
2001 Plymouth Ave. N.
Minneapolis

  Sat., Jan. 24
9 a.m.- 2 p.m.
(Joint training with Hennepin County)

UROC
2001 Plymouth Ave. N.
Minneapolis

Red Lake
Sharon Weiss
1-218-253-2897
weiss041@umn.edu
Thurs., Nov. 6
6 - 8 p.m.

Red Lake County Courthouse
124 Langevin
Red Lake Falls 56750

Redwood
Karen Beranek
1-507-637-4025
kberanek@umn.edu
Mon., Nov. 10
7:30 p.m.
Wabasso Public School
Media Center
Renville
Lisa Neutgens
1-320-523-3713
lann0024@umn.edu
Sun., Nov. 16
7 p.m.
Renville County Government Center
105 S. 5th St.
Room 117
Olivia 55277
Rice
Kelly Chadwick
1-507-332-6109
chadw021@umn.edu
Tues., Oct. 14
6:30 p.m.
Rice County 4-H building
1900 Fairgrounds Dr., #17
Faribault 55021
Rock
Nancy Sandager
1-507-283-1302
sanda009@umn.edu
Mon., Nov. 24
6:30 p.m. (tentative)
Rock County Extension Office
2 Roundwind Road
Luverne 56156
Roseau
Sandi Weiland
1-218-463-1052
weila006@umn.edu
Sun., Oct. 5
3:30 - 5:30 p.m.
Riverside Lutheran Church
17989 State Hwy 89
Wannaska, 56761
back to topS
County & Contact Date & Time Location
St. Louis-North
Wade Herbranson
1-218-749-7120
wherbran@umn.edu
Mon., Nov. 10
6 - 8 p.m.
Northland Office Center
307 First Street S.
Virginia
St. Louis-South
Val Coit
1-218-733-2873
vcoit@umn.edu

Wed., Oct. 22
6 - 8 p.m.

Extension Office
2503 Rice Lake Road
AP Cook Building
Duluth 55811
Scott
Katie Schneider & Sara Wagner
1-952-492-5384
schne616@umn.edu
dunc0088@umn.edu
Tues., Nov. 18
6:30 - 8:30 p.m.
Scott County Extension Office
7151 190th St. W.
Jordan
Sherburne
Joe Rand
joerand@umn.edu
1-763-765-3075
Mon., Nov. 10
6:30 - 9:30 p.m.
Sherburne County History Center
10775 27th Ave. SE
Becker 55308
Sibley
Connie Rettmann
1-507-237-4100
rettm001@umn.edu
Thurs., Nov. 6
6:30 p.m.
(Training held jointly with McLeod County.)
Glencoe City Center
1107 11th St. E.
Glencoe
    Sibley Co. Service Center
Stearns
Sara Budde
1-320-255-6169
budde016@umn.edu
 

Holy Family School
160 2nd Street S.
Albany


Steele
Missy Koch
1-507-444-7685
melissam@umn.edu
  SCCC
1380 S Elm Ave
Owatonna
Stevens
Kirstin Koch
1-320-208-6575
kochx040@umn.edu
Mon., Sept. 22
7 p.m.
West Central Research and Outreach Center (WCROC)
46352 State Hwy 329
Morris 56267
Swift
1-320-843-3796
  LEC meeting room
back to topT
County & Contact Date & Time Location
Todd
Larissa Brune
1-320-732-4435
brun0302@umn.edu
Mon., Sept. 29
7 - 8:30 p.m.
Todd County Historic Courthouse
Board room
215 First Ave. S.
Long Prairie, 56347
Traverse
Melissa Persing
1-320-422-7729
persi002@umn.edu
Thurs., Nov. 6
6:30 - 8:30 p.m.
Traverse County Courthouse Annex
702 Second Avenue N.
Wheaton, 56296
back to topU
County & Contact Date & Time Location
Urban 4-H
1-612-624-7752
1-612-624-7626
urbanyd@umn.edu
Sat., Oct. 4
9 a.m.- 2 p.m.
(Hennepin and Ramsey Counties joint training)

UROC
2001 Plymouth Ave. N.
Minneapolis 55411

  Sat., Jan. 24
9 a.m.- 2 p.m.
(Joint training with Hennepin County)

UROC
2001 Plymouth Ave. N.
Minneapolis

back to topW
County & Contact Date & Time Location

Wabasha
Dawn Lubahn
1-651-565-5169
wils1360@umn.edu

   
Wadena
Virginia Hendrickx
1-218-631-7793
carrl002@umn.edu
   
Waseca
Amy Nelson
1-507-835-0600
dobbe007@umn.edu
Mon., Oct. 6
6:30 p.m.
Waseca County East Annex
300 North State St.
Waseca 56093
Washington
Ann Church
churc109@umn.edu
Emily Fulton-Fischer
emily.fulton.fischer@co.washington.mn.us
1-651-430-6800
Thurs., Nov. 13
6:30 - 8:30 p.m.
Washington County Government Center
Room LL13
14949 62nd Street North
Stillwater 55082
Watonwan
1-507-375-1275
craig037@umn.edu
  Watonwan County Extension Office
108 Eighth Street So.
St. James
Wilkin
Milan Drewlow
1-218-643-5481
drewl001@umn.edu
Mon., Nov. 3
6:30 - 8 p.m.

Wilkin County Extension Office
505 South 8th St.
Breckenridge 56520

Winona
Carolyn Dingfelder
1-507-457-6440
dingf001@umn.edu
Mon., Sep. 15
6:30 p.m.
Winona County Office Building
Conference room B
202 W. Third St.
Winona
Wright
Kelly Strei & Brittany Eich
1-763-682-7394
strei016@umn.edu
eichx020@umn.edu
Tues., Oct. 21
6:30 p.m.
Wright County Courthouse
10 Second St. NW
Buffalo
back to topY
County & Contact Date & Time Location
Yellow Medicine
1-320-669-4471
  Extension office

Feedback
  • © 2014 Regents of the University of Minnesota. All rights reserved.
  • The University of Minnesota is an equal opportunity educator and employer. Privacy