University of Minnesota Extension
www.extension.umn.edu
612-624-1222
Menu Menu

Extension > Youth Development > Minnesota 4-H > 4-H volunteer training & events > Fall volunteer training

4-H volunteer training, fall 2012

Wonder! Question! Discover! -- Expanding 4-H Learning

Attention all 4-H youth & adult volunteers in clubs and county-wide groups, including PDC's, federations, leader's council and others!

As a 4-H youth or adult volunteer, you will learn ways to guide young people in a process to discover new ideas, explore their curiosities, and deepen their 4-H learning experiences. You will use hands-on science and engineering design activities to try out inquiry-based learning. They will also develop new skills for facilitating learning experiences and for applying what they learn in their work with youth in 4-H projects, clubs, and activities.

Adults and youth will leave this 90 minute training with:

For information and registration information for your county, call the phone number listed below or click on your county name.


A | B | C | D | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Y

back to top A
Aitkin Nov. 15
6 - 8 p.m.
Aitkin High School Sewing Room, 306 2nd Street NW, Aitkin (enter in the NW door and follow signs) 1-218-927-2538
stran017@umn.edu
Anoka Oct. 30
7 p.m.
Bunker Hills Activities Center, Maple Room, 550 Bunker Lake Blvd NW, Andover 1-763-767-2872
annag@umn.edu
back to topB
Becker Oct. 1
6 - 7:30 p.m.
Becker County Extension Office, 1120 8 St. SE, Detroit Lakes
(Light supper at 5:30 p.m.)
1-218-846-7328
mfokeson@umn.edu
Beltrami Date/time TBA Location TBA 1-218-556-1436
Benton Sept. 29
9:30 am

Oct. 2
7 - 8:30 p.m.

Nov. 1
6:15 - 7:45 p.m.
Stride Academy, St. Cloud


Becker History Center


Dassel-Cokato High School


1-320-203-6106

aharris@umn.edfu

Big Stone Nov. 8
6 p.m.
Graceville Community Center, Gracevlle 1-320-839-6380
Blue Earth Oct. 23
6:30 - 8 p.m.
Historic Courthouse, 204 S 5 St., Mankato
(Potluck at 6 p.m., including a People's Choice contest and prize!)
1-507-304-4142
eppe0018@umn.edu
Brown Oct. 15
6 p.m.
Sleepy Eye Extension Office, 300 2 Ave SW, Sleepy Eye 1-507-794-7993
back to topC
Carlton Nov. 1
7 p.m.
Carlton County Transportation Building, 1630 Cty Rd 61, Carlton
(Refreshments provided and door prizes for attendees)
1-218-384-3511
Carver Sept. 24,
6:30 p.m.
Carver County Extension Office, 11360 Hwy 212 W, Cologne 1-952-466-5300
bakeb002@umn.edu
Cass Nov. 15
6 - 7:30 p.m.
Cass Co Land Service Building, 218 Washburn Ave E, Backus 1-888-241-0720
wagne079@umn.edu
Chippewa Nov. 19
7:30 p.m.
Chippewa County Courthouse, Montevideo  1-320-269-6521
Chisago Nov. 8
7 p.m.
North Branch Senior Center, dining room 1-651-213-5430
Clay Sept. 24
6:30 p.m.
Community Center, 127 Main St, Georgetown
(Snacks provided)
1-218-299-5020
mnext-clay@umn.edu
Clearwater Oct. 11
6:30 p.m.
Clearwater County Courthouse, 213 Main Ave N, Bagley 1-218-694-6151
mnext-clearwater@umn.edu
Cook Nov. 15
6 - 8 p.m.
Split Rock River Room, Lake County Service Center, 616 Third Ave, Two Harbors 1-218-367-3015
Cottonwood Nov. 26
6 p.m.
Cottonwood County Extension Office, Windom 1-507-831-4022
Crow Wing Nov. 19
6:30 p.m.
Land Service Building meeting room #1, Brainerd 1-218-824-1065
fulle280@umn.edu
back to topD
Dakota Oct. 2
6:30 p.m.
Farmington Regional Office, 4100 220 St., Ste 101, Farmington 1-651-480-7772
Dodge Oct. 15
6:45 p.m.
Kasson 1-507-634-6641
Douglas Nov. 26
6 p.m.
Douglas County Extension meeting room 1-320-762-3890
back to topF
Faribault Oct. 18
7 p.m.
Conference Room, Ag Center, 415 S Grove St., Blue Earth 1-507-526-6241
leffx017@umn.edu
Fillmore

Nov. 3
6:30-8 p.m.

Fillmore County Office Building, Room 108 1-507-765-3896
willi280@umn.edu
Freeborn Nov. 5
6:30 p.m.
Fairlane Building (at the fairgrounds), Albert Lea 1-507-377-5660
mads0150@umn.edu
back to topG
Goodhue Nov. 13,
7 p.m.
4-H Building, Zumbrota 1-651-385-3100
mnext-goodhue@umn.edu
Grant Oct. 29
6:30 p.m.
Pope County Courthouse Community Room, 130 Minnesota Ave E, Glenwood 1-320-634-5735
mnext-pope@umn.edu
back to topH
Hennepin
Urban 4-H
Sept. 29,
9 a.m. - 2 p.m. and
Jan. 12
9 a.m. - 2 p.m.

UROC, 2001 Plymouth Ave N, Minneapolis
(Lunch provided. Includes new leader, experienced leader, mentor, and youth leader sessions.)

1-612-596-2115
1-612-624-7626
urbanyd@umn.edu

Houston Nov. 1,
6:30 p.m.
Rm. B-6 (old commissioner's room), Houston County Court House, 304 S Marshall St., Caledonia 1-507-725-5807
Hubbard Nov. 29
7 p.m.
Northwoods Bank Conference Room, 1200 E 1st St., Park Rapids
(6 p.m. round table discussion with Mari Jo, light supper provided, 7 p.m. training begins)
You must register for this event:
1-218-237-1246
mlohmeie@umn.edu
back to topI
Isanti Oct. 23
6:30 p.m.
Cambridge-Isanti High School 1-763-689-1810
Itasca Oct. 22
6 p.m.
Itasca County Courthouse, Grand Rapids 1-218-327-7486
back to topJ
Jackson Nov. 19
6:30 p.m.
Multi-Purpose Building, 112 S Main St., Lakefield 1-507-662-5293
back to topK
Kanabec Nov. 26
6 - 7:30 p.m.
Kanabec County Courthouse Basement, 18 N Vine St., Mora 1-320-679-6340
franc237@umn.edu
Kandiyohi Nov. 5
7 p.m.
Health and Human Services Building, Willmar Pre-register:
1-320-231-7890
1-800-738-1485
Kittson

Oct. 15
6:30 - 8 p.m.

Kittson County Courthouse, Hallock
(Light supper at 6 p.m.)
1-218-843-3674
1-800-770-7029
swens065@umn.edu
Koochiching Oct. 29, 6:30 - 8 p.m. Backus Community Building, Room 203, International Falls 1-218-285-0962
jlbrekke@umn.edu
back to topL
Lac Qui Parle Nov. 26
7 p.m.
County Annex - Media Room, Madison 1-320-598-3325
Lake Nov. 15,
6 - 8 p.m.
(tentative)
Split Rock River Room, Lake County Service Center, 616 Third Ave, Two Harbors 1-218-834-8377
ander071@umn.edu
Lake of the Woods Oct. 20
4 p.m.
First Lutheran Church, 312 3 Ave SE, Baudette 1-218-253-2895
mnext-lakeofthewoods@umn.edu
Le Sueur Oct. 16,
6:30 p.m.
4-H Family Center, Fairgrounds in LeCenter Pre-register by Oct. 12
1-507-357-8525
domon002@umn.edu
Lincoln Oct. 25 Assembly room, Courthouse, Ivanhoe 1-507-694-1470
Lyon

Nov. 5
7 p.m.

Lyon County Extension Office, 500 Fairgrounds Rd, Marshall Pre-register by Oct. 29
1-507-532-8219
back to topM
Mahnomen Sept. 24
6:30 p.m.
Mahnomen Area Service Center, 115 E Madison Ave, Mahnomen
(Light supper at 6 p.m.)
1-888-241-4527
mnext-mahnomen@umn.edu
Marshall Sept. 24
6:30 p.m.
Community Center, E 1st & Bakke Ave, Newfolden
(Light supper at 6 p.m.)
1-218-745-5232
mnext-marshall@umn.edu
Martin Oct. 29
7 p.m.
Martin County Human Services Center, Community Room 1-507-235-3341
vanb0100@umn.edu
McLeod Nov. 15
6:30-8 p.m.
Glencoe City Center, 1107 11 St. E, Glencoe Pre-register:
1-320-484-0770
grams006@umn.edu
Meeker

Sept. 29
9:30 am

Oct. 2
7 - 8:30 p.m.

Nov. 1
6:15 - 7:45 p.m.

Stride Academy, St. Cloud

Becker History Center

Dassel-Cokato High School

1-320-693-5275
Mille Lacs Nov. 19
6 - 7:30 p.m.
Mille Lacs County Courthouse, upperlevel boardroom 1-320-983-8330
Morrison Oct. 9
7 p.m.
Little Falls 1-320-632-0160
Mower Oct. 30
6:30 p.m.
4-H Building, Mower County Fairgrounds, Austin
(Light meal at 6 p.m.)
1-507-437-9552
Murray Oct. 29
5:30 p.m.
Courts Building, 2824 Broadway Ave., Slayton 1-507-836-1144
back to topN
Nicollet Oct. 1
6 p.m.
Government Center, EOC Room, St. Peter
(Light snack and beverage will be provided.)
Pre-register by Sept. 24
1-507-931-6800
kwending@umn.edu
Nobles Nov 27
7 p.m.
Farmers Room, basement of Nobles County Government Center, Worthington 1-507-295-5313
Norman Sept. 24
6:30 p.m.
Community Center, 127 Main St., Georgetown
(Snacks provided)
1-218-784-5550
mnext-norman@umn.edu
back to topO
Olmsted Nov. 15
7 p.m.
4-H Building, Rochestery 1-507-328-6214
Otter Tail East Oct. 14
1:30 p.m.
Extension office meeting room, 118 N Main, New York Mills
(Yearly club planning meeting following, 3 - 4:30 p.m.)
1-218-385-5420
malon034@umn.edu
Otter Tail West Oct. 22
6:30 p.m.
West Otter Tail County Extension Office, 505 S Court St., Fergus Falls
(Light supper at 6 p.m.)
1-218-998-8760
mnext-ottertailwest@umn.edu
back to topP
Pennington Oct. 1
6:30 p.m.
Pennington County Courthouse, 101 Main Ave N, Thief River Falls
(Light supper at 6 p.m.)
1-218-683-7030
mnext-pennington@umn.edu
Pine Sept. 24
6 p.m.
Hinckley-Finlayson High School, Hinckley 1-320-591-1650
1-800-657-3813
Pipestone Oct. 22
7 p.m.
Pipestone Pizza Ranch, 108 W Main St, Pipestone 1-507-825-6715
Polk Oct. 13
9:30 a.m.
University of Minnesota, 116 Kiehle, Crookston
(Snacks provided)
1-218-563-2465
mnext-polk@umn.edu
Pope Oct. 29
6:30 p.m.
Pope County Courthouse Community Room, 130 Minnesota Ave E, Glenwood 1-320-634-5735
mnext-pope@umn.edu
back to topR
Ramsey
Urban 4-H

Sept. 29,
9 a.m. - 2 p.m. and
Jan. 12
9 a.m. - 2 p.m.

UROC, 2001 Plymouth Ave N, Minneapolis
(Lunch provided. Includes new leader, experienced leader, mentor, and youth leader sessions.)

1-612-624-7752
1-612-624-7626
urbanyd@umn.edu

Red Lake Oct. 18
6:30 p.m.
Red Lake County Courthouse, 124 Langevin, Red Lake Falls
(Light supper at 6 p.m.)
1-218-253-2895
mnext-redlake@umn.edu
Redwood Nov. 12 Wabasso Public School 1-507-637-4025
Renville Nov. 18
6:30 p.m.
Renville County Government Center, lower level, 105 S 5 St., Olivia Pre-register:
1-320-523-3713 or
1-800-450-2522
lann0024@umn.edu
Rice Nov. 27
6:30 p.m.
Rice County 4-H Building, 1900 Fairgrounds Dr. #17, Faribault 1-507-332-6109
chadw021@umn.edu
Rock Oct. 29
6:30-8:30 p.m.

Rock County Human Services Building Room, Luverne
(Light supper will be included)

Pre-register
1-507-283-1302
sanda009@umn.edu

Roseau Sept. 23
4 p.m.
Roseau County Courthouse
Board Room, 606 5 Ave SW, Roseau
(Light supper after training, followed by Leader's Council)
1-218-463-1052
mnext-roseau@umn.edu
back to topS
Scott

Oct. 9
5:30 - 7 p.m.

Scott County Extension Office, 7151 W 190th St # 100, Jordan 1-952-492-5384
torg0016@umn.edu
Sherburne

Sept. 29
9:30 am

Oct. 2
7 - 8:30 p.m.

Nov. 1
6:15 - 7:45 p.m.

Stride Academy, St. Cloud

Becker History Center

Dassel-Cokato High School

1-763-765-3077
Sibley Nov. 15
6:30-8 p.m.
Glencoe City Center, 1107 11 St. E, Glencoe Pre-register:
1-320-484-0770
grams006@umn.edu
St. Louis North Nov. 5,
6:30 p.m.
4-H Office, Northland Office Center, Virginia, MN 1-218-749-7100
x7265
wherbran@umn.edu
St. Louis South Oct. 15
6 p.m.
Government Services Center, 320 W 2 St., Ste 705, downtown Duluth 1-218-733-2873
vcoit@umn.edu
Stearns

Sept. 29
9:30 am

Oct. 2
7 - 8:30 p.m.

Nov. 1
6:15 - 7:45 p.m.

Stride Academy, St. Cloud

Becker History Center

Dassel-Cokato High School

1-320-255-6169
Steele Nov. 20
6 p.m.
Steele County Community Center, Owatonna 1-507-444-7685
Stevens Oct. 3
6 p.m.
Hancock School, Hancock 1-320-589-7423
Swift Oct. 3
6 p.m.
Hancock School, Hancock 1-320-843-3796
back to topT
Todd Oct. 25
7 - 9 p.m.
Todd County Courthouse Annex Basement, 119 3rd St. S, Long Prairie 1-320-732-4435
brun0302@umn.edu
Traverse Nov. 8
6 p.m.
Graceville Community Center, Graceville 1-320-563-4515
back to topU
Urban 4-H Sept. 29,
9 a.m. - 2 p.m. and
Jan. 12
9 a.m. - 2 p.m.

UROC, 2001 Plymouth Ave N, Minneapolis
(Lunch provided. Includes new leader, experienced leader, mentor, and youth leader sessions.)

1-612-624-7752
1-612-624-7626
urbanyd@umn.edu

back to topW
Wabasha Nov. 13
7 - 9 p.m.
Wabasha County Courthouse, 625 Jefferson Ave, Wabasha 1-651-565-5168
wils1360@umn.edu
Wadena Nov. 26
7 p.m.
Wadena County 4-H Building, 4th Street SW, Wadena 1-218-631-7623
mnext-wadena@umn.edu
Waseca Nov. 20
6 p.m.
New Richland City Hall Meeting Room, 203 Broadway Ave N, New Richland
(Please bring snack to share; People's Choice Award given.)
1-507-835-0600
Washington

Oct. 10
7 - 8:30 p.m.

Washington County Government Center, 14949 62 St. N, Stillwater
(Dinner will not be provided)
1-651-430-6800
mjfarka@umn.edu
Watonwan Nov. 5
7 p.m.
Human Service Building, 715 2 Ave S, St. James Pre-register:
1-507-375-1275
craig037@umn.edu
Wilkin Nov. 5
7 p.m.
Wilkin County Extension Office, 505 S 8 St., Breckenridge
(Light supper at 6:30 p.m.)
1-218-643-5481
mnext-wilkin@umn.edu
Winona Sept. 24
6:30 p.m.
Conference Room B. Winona County Office Building, 202 W Third St., Winona
(6 p.m. light meal provided)
1-507-457-6440
dingf001@umn.edu
register by Wed. Sept. 19
Wright Nov. 1
6:15 - 7:45 p.m.
Dassel-Cokato High School, Community Room, Cokato 1-763-682-7394
sand0671@umn.edu
back to topY
Yellow Medicine Nov. 5
6:30 pm.
YM County Extension Mtg Room, Ag Building, 1000 10 Ave, Clarkfield
(At leader's Council meeting.)
1-320-669-4471

Feedback
  • © 2014 Regents of the University of Minnesota. All rights reserved.
  • The University of Minnesota is an equal opportunity educator and employer. Privacy