4-H at the Minnesota State Fair 2017 - Breeding Gilt Results

Exhibitor County Class Ribbon Place Awards
Adrienne Lipinski Meeker I041001: Swine - Berkshire, Registered - January Gilt Blue 6  
Anakin Bosek Douglas I041001: Swine - Berkshire, Registered - January Gilt Purple 3  
Ava Meadows Wright I041001: Swine - Berkshire, Registered - January Gilt Purple 2 Reserve Champion Berkshire Gilt
Julia Bowman Washington I041001: Swine - Berkshire, Registered - January Gilt Purple 1 Champion Berkshire Gilt
Nathan Waage Roseau I041001: Swine - Berkshire, Registered - January Gilt Blue 4  
Rylee Groth Goodhue I041001: Swine - Berkshire, Registered - January Gilt Blue 5  
Chester Donkers Rice I041002: Swine - Berkshire, Registered - February Gilt Purple 1  
Brady Andersen McLeod I041003: Swine - Berkshire, Registered - March Gilt Purple 1  
Kyila Schiell Scott I041004: Swine - Chester White, Registered - January Gilt Purple 1 Reserve Champion Breeding Gilt Showperson Senior Division, Champion Chester White Gilt
Claire Rehder Clay I041005: Swine - Chester White, Registered - February Gilt Purple 2  
Mara Goihl Wabasha I041005: Swine - Chester White, Registered - February Gilt Purple 1 Reserve Champion Chester White Gilt
Joseph Palmer Douglas I041006: Swine - Chester White, Registered - March Gilt Purple 1  
Brandi McAllister Cass I041007: Swine - Duroc, Registered - January Gilt Purple 2 Breeding Gilt Showperson Advanced Division - 5th place
Collin Wells Lincoln I041007: Swine - Duroc, Registered - January Gilt Red 7  
Elijah Meadows Wright I041007: Swine - Duroc, Registered - January Gilt Blue 3  
Hannah Mueller Mower I041007: Swine - Duroc, Registered - January Gilt Purple 1  
Jamie Schiell Scott I041007: Swine - Duroc, Registered - January Gilt Blue 6 Breeding Gilt Showperson Intermediate Division - 5th place
Jordon Huth Wabasha I041007: Swine - Duroc, Registered - January Gilt Red 8  
Laura Knutson Lyon I041007: Swine - Duroc, Registered - January Gilt Blue 4  
Nicholas Matejka Martin I041007: Swine - Duroc, Registered - January Gilt Blue 5  
Ashley Fletcher Becker I041008.01: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 1 Purple 2  
Hannah Rehder Clay I041008.01: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 1 Blue 5  
Jacob Runge Watonwan I041008.01: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 1 Red 9  
Leah Hagen Pope I041008.01: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 1 Blue 6  
Madelyn Meyer Houston I041008.01: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 1 Purple 3  
Mason Grams McLeod I041008.01: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 1 Blue 4  
McKenna Wright McLeod I041008.01: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 1 Red 8  
Nathan Rehder Clay I041008.01: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 1 Purple 1  
Samuel Kircher Beltrami I041008.01: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 1 Red 10  
Wesley Ramberg Polk I041008.01: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 1 Blue 7  
Abbie Oquist Pine I041008.02: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 2 Blue 8  
Brianna Baker Le Sueur I041008.02: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 2 Blue 5  
Jacob Welch Fillmore I041008.02: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 2 Purple 3 Champion Breeding Gilt Showperson Senior Division
Joseph Schneider Roseau I041008.02: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 2 Blue 9  
Kaylee Steele Winona I041008.02: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 2 Purple 1 Champion Duroc Gilt, Reserve Champion Purebred Breeding Gilt, Breeding Gilt Showperson Intermediate Division - 3rd place
Mariah Wojtanowitz Meeker I041008.02: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 2 Blue 6  
Michael Durheim Pine I041008.02: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 2 Purple 4  
Tayler Neft Beltrami I041008.02: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 2 Blue 7  
Tiana Barrett Dakota I041008.02: Swine - Duroc, Registered - February Gilt - Class 2 Purple 2 Champion Breeding Gilt Showperson Advanced Division
Hunter Cleveland Lac qui Parle I041009: Swine - Duroc, Registered - March Gilt Purple 2  
Katelyn Pearson Goodhue I041009: Swine - Duroc, Registered - March Gilt Purple 1 Reserve Champion Duroc Gilt
Shelby Holmstrom Chisago I041009: Swine - Duroc, Registered - March Gilt Blue 4  
Victoria Skiba Isanti I041009: Swine - Duroc, Registered - March Gilt Blue 3  
Catie Erickson Polk I041013: Swine - Hereford, Registered - January Gilt Purple 2  
Kaitlyn Geiser Otter Tail - East I041013: Swine - Hereford, Registered - January Gilt Red 6  
Kara Rangaard Yellow Medicine I041013: Swine - Hereford, Registered - January Gilt Purple 1 Champion Hereford Gilt
Kaydi Mursu Otter Tail - East I041013: Swine - Hereford, Registered - January Gilt Blue 4  
Madison Ruther Otter Tail - East I041013: Swine - Hereford, Registered - January Gilt Blue 3  
Mikayla Geiser Otter Tail - East I041013: Swine - Hereford, Registered - January Gilt Red 5  
Alexa Kihle Roseau I041014: Swine - Hereford, Registered - February Gilt Purple 2  
Gracie Vatthauer Traverse I041014: Swine - Hereford, Registered - February Gilt Purple 1 Reserve Champion Hereford Gilt
Annaliese Klinkner Faribault I041019: Swine - Spot, Registered - January Gilt Purple 1 Champion Spot Gilt
Ben Skalbeck Renville I041019: Swine - Spot, Registered - January Gilt Red 6  
Faith Sayles Mower I041019: Swine - Spot, Registered - January Gilt Purple 2  
Hailey Skalbeck Renville I041019: Swine - Spot, Registered - January Gilt Blue 4  
Samantha Yliniemi Becker I041019: Swine - Spot, Registered - January Gilt Red 5  
Travis Yohnke Douglas I041019: Swine - Spot, Registered - January Gilt Blue 3  
Heather Jager-Durheim Pine I041020: Swine - Spot, Registered - February Gilt Blue 3  
Jenna Baumgartner Roseau I041020: Swine - Spot, Registered - February Gilt Blue 2  
Karissa Bickett Nobles I041020: Swine - Spot, Registered - February Gilt Purple 1 Reserve Champion Spot Gilt
Abby Jaenisch Chippewa I041022: Swine - Yorkshire, Registered - January Gilt Red 8  
Andy Noble Dakota I041022: Swine - Yorkshire, Registered - January Gilt Blue 4  
Brayton Gudmundson Fillmore I041022: Swine - Yorkshire, Registered - January Gilt Purple 1 Champion Purebred Breeding Gilt, Champion Yorkshire Gilt
Emma Erickson Polk I041022: Swine - Yorkshire, Registered - January Gilt Blue 7  
Jacob Fenske Fillmore I041022: Swine - Yorkshire, Registered - January Gilt Blue 6  
Kari Matejka Martin I041022: Swine - Yorkshire, Registered - January Gilt Purple 3  
Nick Huebl Waseca I041022: Swine - Yorkshire, Registered - January Gilt Blue 5 Reserve Champion Breeding Gilt Showperson Advanced Division
Sean Doyle Faribault I041022: Swine - Yorkshire, Registered - January Gilt Purple 2 Reserve Champion Yorkshire Gilt, Breeding Gilt Showperson Senior Division - 4th place
Alex Londgren Isanti I041023: Swine - Yorkshire, Registered - February Gilt Blue 2  
Daniel Klinke Chisago I041023: Swine - Yorkshire, Registered - February Gilt Blue 3  
Hunter Lankki Sherburne I041023: Swine - Yorkshire, Registered - February Gilt Purple 1  
Kendra Frodermann Nobles I041023: Swine - Yorkshire, Registered - February Gilt Red 5  
Marysa Londgren Isanti I041023: Swine - Yorkshire, Registered - February Gilt Blue 4  
Masyn Londgren Isanti I041023: Swine - Yorkshire, Registered - February Gilt Red 6  
Zoe Ruschmeier McLeod I041024: Swine - Yorkshire, Registered - March Gilt Purple 1  
Alexandra Wills Stearns I041025: Swine - Other Breeds, Registered - January Gilt Blue 3  
Dylan Kramer Redwood I041025: Swine - Other Breeds, Registered - January Gilt Purple 1 Champion Hampshire Gilt, Champion All Other Breeds Gilt
Tristan Hein Scott I041025: Swine - Other Breeds, Registered - January Gilt Purple 2 Reserve Champion All Other Breeds Gilt
Gabrielle Palmer Douglas I041026: Swine - Other Breeds, Registered - February Gilt Purple 1  
Jason Donkers Rice I041027: Swine - Other Breeds, Registered - March Gilt Purple 1 Breeding Gilt Showperson Advanced Division - 3rd place
Jazlyn Geerdes Martin I041028: Swine - Crossbred - January Gilt Purple 2  
Benjamin Thompson Goodhue I041028.01: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 1 Purple 2  
Chelsea Collins Isanti I041028.01: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 1 Blue 5  
Colton Heintz-Kuderer Fillmore I041028.01: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 1 Purple 3  
Cooper McCoy Nobles I041028.01: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 1 Blue 4 Breeding Gilt Showperson Intermediate Division - 4th place
Emma Siedschlag Murray I041028.01: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 1 Purple 1 Champion Crossbred Gilt, Champion Breeding Gilt Showperson Intermediate Division, Grand Champion Breeding Gilt
Jarren Hoffmann Steele I041028.01: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 1 Blue 6  
Mary Larson Big Stone I041028.01: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 1 Red 8  
Tyler Stewart Stearns I041028.01: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 1 Blue 7  
Allison Offerdahl Hubbard I041028.02: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 2 Blue 6  
Carlie Burgoon Beltrami I041028.02: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 2 Red    
Ellie Moen Pope I041028.02: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 2 Red 8  
Hunter Wilts Swift I041028.02: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 2 Blue 4  
Jasper Spears-Thomas Beltrami I041028.02: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 2 Red 10  
Jordann Schneekloth Jackson I041028.02: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 2 Purple 1 Reserve Champion Crossbred Gilt, Reserve Grand Champion Breeding Gilt, Breeding Gilt Showperson Senior Division - 5th place
Madison Dahna Cottonwood I041028.02: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 2 Purple 3  
Mallory Kowalke Hubbard I041028.02: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 2 Red 9  
Megan Offerdahl Hubbard I041028.02: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 2 Red 7  
Zach Kubicek Steele I041028.02: Swine - Crossbred - January Gilt - Class 2 Blue 5  
Abby Penzenstadler Chisago I041029.01: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 1 Blue 2 Breeding Gilt Showperson Advanced Division - 4th place
Blake Melbye Pennington I041029.01: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 1 Blue 4  
Cheyenna John Nobles I041029.01: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 1 Red 6  
Faith Dodds Douglas I041029.01: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 1 Red 9  
Griffan Merchlewitz Winona I041029.01: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 1 Purple 1  
Jackson Nelson Beltrami I041029.01: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 1 Red 10  
Michael Milless Le Sueur I041029.01: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 1 Red 7  
Parris Hovden Steele I041029.01: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 1 Blue 5  
Preston Yohnke Douglas I041029.01: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 1 Red 8  
Trista Baustian Rock I041029.01: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 1 Blue 3  
Alexandra Lodermeier Goodhue I041029.02: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 2 Blue 5  
Andrew Mrnak Pope I041029.02: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 2 Blue 6  
Brooklyn Olson Lac qui Parle I041029.02: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 2 Red 9  
Elle Penzenstadler Chisago I041029.02: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 2 Blue 4 Reserve Champion Breeding Gilt Showperson Intermediate Division
Ethan Skogquist Anoka I041029.02: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 2 Red 7  
Hunter Schlangen Chisago I041029.02: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 2 Red 10  
Jackelyn Borowski Otter Tail - West I041029.02: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 2 Red    
Mason Karvakko Beltrami I041029.02: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 2 Purple 2  
Matthew Paulson Kandiyohi I041029.02: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 2 Red 8  
Paige Green Brown I041029.02: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 2 Blue 3  
Reid Homann Pipestone I041029.02: Swine - Crossbred - February Gilt - Class 2 Purple 1 Breeding Gilt Showperson Senior Division - 3rd place
Anne Sauer Todd I041030: Swine - Crossbred - March Gilt Red 3  
Erin Hanson Mower I041030: Swine - Crossbred - March Gilt Purple 1  
Joey Hoppe Douglas I041030: Swine - Crossbred - March Gilt Red 2  
Kylie Oelrich Isanti I041030: Swine - Crossbred - March Gilt Red 4