4-H at the Minnesota State Fair 2017 - Breeding Ewe Results

Exhibitor County Class Ribbon Place Awards
Emma Olson Winona H041001: Sheep - Columbia, Registered - January Ewe Lamb Blue    
Kale Geiser Pennington H041002: Sheep - Columbia, Registered - February Ewe Lamb Purple   Champion Registered Columbia Ewe Lamb
Maesyn Thiesen Stearns H041002: Sheep - Columbia, Registered - February Ewe Lamb Blue   Reserve Champion Registered Columbia Ewe Lamb
Mikayla Anderson Watonwan H041002: Sheep - Columbia, Registered - February Ewe Lamb Red    
Luke Ruter Kandiyohi H041004: Sheep - Columbia, Registered - Yearling Ewe Blue    
Macoy Thiesen Stearns H041004: Sheep - Columbia, Registered - Yearling Ewe Blue   Reserve Champion Registered Columbia Yearling Ewe, Third place showmanship winner
Moriah Geiser Otter Tail - East H041004: Sheep - Columbia, Registered - Yearling Ewe Purple   Champion Registered Columbia Yearling Ewe, Fifth place showmanship winner
Izabella Stender Lac qui Parle H041005: Sheep - Dorset, Registered - January Ewe Lamb Purple   Champion Registered Dorset Ewe Lamb
Quiana Radaich Itasca H041005: Sheep - Dorset, Registered - January Ewe Lamb Blue    
Sarah Wilts Wright H041005: Sheep - Dorset, Registered - January Ewe Lamb Blue   Reserve Champion Registered Dorset Ewe Lamb
Amber Schmidt Sibley H041006: Sheep - Dorset, Registered - February Ewe Lamb Purple    
Abigail Stender Lac qui Parle H041008: Sheep - Dorset, Registered - Yearling Ewe Purple   Champion Registered Dorset Yearling Ewe, Fourth place showmanship winner
Grace Thiele Wright H041008: Sheep - Dorset, Registered - Yearling Ewe Blue    
Tanner Marquardt Fillmore H041008: Sheep - Dorset, Registered - Yearling Ewe Blue   Reserve Champion Registered Dorset Yearling Ewe
Cole Lueck Pipestone H041009: Sheep - Hampshire, Registered - January Ewe Lamb Purple   Champion Breeding Ewe Showperson Intermediate Division, Reserve Champion Registered Hampshire Ewe Lamb
Elizabeth Bombard Pine H041009: Sheep - Hampshire, Registered - January Ewe Lamb Red    
Grace Schultz Morrison H041009: Sheep - Hampshire, Registered - January Ewe Lamb Blue    
Korbin Kahle Isanti H041009: Sheep - Hampshire, Registered - January Ewe Lamb Red    
Willow Weaver Chisago H041009: Sheep - Hampshire, Registered - January Ewe Lamb Blue    
Bennett Nienhaus Stevens H041010: Sheep - Hampshire, Registered - February Ewe Lamb Blue    
Brady Carter Pope H041010: Sheep - Hampshire, Registered - February Ewe Lamb Red   Reserve Champion Breeding Ewe Showperson Advanced Division
Jared Christensen Lincoln H041010: Sheep - Hampshire, Registered - February Ewe Lamb Blue    
Kyerra Carter Pope H041010: Sheep - Hampshire, Registered - February Ewe Lamb Red    
Samuel Bobendrier Pipestone H041010: Sheep - Hampshire, Registered - February Ewe Lamb Purple   Champion Registered Hampshire Ewe Lamb, Fifth place showmanship winner
Erin Lueck Pipestone H041011: Sheep - Hampshire, Registered - March Ewe Lamb Blue    
Lauren Brion Benton H041011: Sheep - Hampshire, Registered - March Ewe Lamb Blue    
Christopher Foster Cass H041012: Sheep - Hampshire, Registered - Yearling Ewe Blue    
Ilsa Johnson St. Louis - South H041012: Sheep - Hampshire, Registered - Yearling Ewe Red    
Jonah Christensen Lincoln H041012: Sheep - Hampshire, Registered - Yearling Ewe Blue   Fourth place showmanship winner
Mitchell Bobendrier Pipestone H041012: Sheep - Hampshire, Registered - Yearling Ewe Purple   Champion Breeding Ewe Showperson Advanced Division, Champion Registered Hampshire Yearling Ewe
Vanessa Herrig Murray H041012: Sheep - Hampshire, Registered - Yearling Ewe Purple   Reserve Champion Registered Hampshire Yearling Ewe, Fourth place showmanship winner
Zachary Carter Pope H041012: Sheep - Hampshire, Registered - Yearling Ewe Blue    
Kayleen Kulas Houston H041013: Sheep - Suffolk, Registered - January Ewe Lamb Purple   Reserve Champion Registered Suffolk Ewe Lamb
Michael Geske Scott H041014: Sheep - Suffolk, Registered - February Ewe Lamb Purple   Champion Registered Suffolk Ewe Lamb
Chloe Graif Martin H041015: Sheep - Suffolk, Registered - March Ewe Lamb Purple    
Alissa Voyles Watonwan H041016: Sheep - Suffolk, Registered - Yearling Ewe Blue    
Elizabeth Bergem Otter Tail - West H041016: Sheep - Suffolk, Registered - Yearling Ewe Red    
Hannah Neusch Martin H041016: Sheep - Suffolk, Registered - Yearling Ewe Red    
Maloree Gartner Faribault H041016: Sheep - Suffolk, Registered - Yearling Ewe Red    
Nathan Finifrock Carlton H041016: Sheep - Suffolk, Registered - Yearling Ewe Red    
Nolan Stark Pipestone H041016: Sheep - Suffolk, Registered - Yearling Ewe Blue    
Parker Benda Jackson H041016: Sheep - Suffolk, Registered - Yearling Ewe Purple   Champion Registered Suffolk Yearling Ewe, Reserve Champion Breeding Ewe Showperson Senior Division, Supreme Champion Breeding Ewe
Payten Benda Jackson H041016: Sheep - Suffolk, Registered - Yearling Ewe Purple   Reserve Champion Breeding Ewe Showperson Intermediate Division, Reserve Champion Registered Suffolk Yearling Ewe
Tracy Rheingans Swift H041016: Sheep - Suffolk, Registered - Yearling Ewe Red   Third place showmanship winner
Anica Herrera Carver H041017: Sheep - Southdown, Registered - January Ewe Lamb Red    
Austin Johnson Pope H041017: Sheep - Southdown, Registered - January Ewe Lamb Blue    
Laura Davis Beltrami H041017: Sheep - Southdown, Registered - January Ewe Lamb Purple    
Lydia Kath Steele H041017: Sheep - Southdown, Registered - January Ewe Lamb Purple    
Hannah Herrig Murray H041018: Sheep - Southdown, Registered - February Ewe Lamb Purple   Champion Southdown Ewe Lamb
Kylie Stafford Mower H041018: Sheep - Southdown, Registered - February Ewe Lamb Blue    
Thaine Herrera Carver H041018: Sheep - Southdown, Registered - February Ewe Lamb Blue    
Bridgette Herrig Murray H041019: Sheep - Southdown, Registered - March Ewe Lamb Purple   Reserve Champion Southdown Ewe Lamb
Derrek Schmidt Sibley H041019: Sheep - Southdown, Registered - March Ewe Lamb Blue    
Jenna Padula Anoka H041019: Sheep - Southdown, Registered - March Ewe Lamb Red    
Stephanie Newberger Anoka H041019: Sheep - Southdown, Registered - March Ewe Lamb Red    
Colin Weidauer Pope H041020: Sheep - Southdown, Registered - Yearling Ewe Blue    
Jacob Brinkman Goodhue H041020: Sheep - Southdown, Registered - Yearling Ewe Purple   Champion Southdown Yearling Ewe, Third place showmanship winner
Kadin Seeman Sibley H041020: Sheep - Southdown, Registered - Yearling Ewe Red    
Kaylee Wendt Olmsted H041020: Sheep - Southdown, Registered - Yearling Ewe Blue   Reserve Champion Southdown Yearling Ewe
Matthew Foster Cass H041020: Sheep - Southdown, Registered - Yearling Ewe Red    
Allissa Volker Grant H041021: Sheep - Other Breeds, Registered - January Ewe Lamb Purple    
Ashley Foster Cass H041021: Sheep - Other Breeds, Registered - January Ewe Lamb Purple    
George Lemke Meeker H041021: Sheep - Other Breeds, Registered - January Ewe Lamb Blue    
Emelia Hinrichs Crow Wing H041022: Sheep - Other Breeds, Registered - February Ewe Lamb Blue    
Madeline Hinrichs Crow Wing H041022: Sheep - Other Breeds, Registered - February Ewe Lamb Blue    
Rose Grover Wabasha H041022: Sheep - Other Breeds, Registered - February Ewe Lamb Purple   Reserve Champion Registered Other Breeds Ewe Lamb
Rebecca Wilts Wright H041023: Sheep - Other Breeds, Registered - March Ewe Lamb Purple   Champion Registered Other Breeds Ewe Lamb
Benjamin Herfindahl Itasca H041024: Sheep - Other Breeds, Registered - Yearling Ewe Red    
Elizabeth Padula Chippewa H041024: Sheep - Other Breeds, Registered - Yearling Ewe Blue    
Gabriel Geiser Otter Tail - East H041024: Sheep - Other Breeds, Registered - Yearling Ewe Purple   Champion Breeding Ewe Showperson Senior Division, Champion Registered Other Breeds Yearling Ewe, Reserve Supreme Champion Breeding Ewe
Gauge Liebl Lac qui Parle H041024: Sheep - Other Breeds, Registered - Yearling Ewe Blue    
Jackson Musselman Fillmore H041024: Sheep - Other Breeds, Registered - Yearling Ewe Purple   Reserve Champion Registered Other Breeds Yearling Ewe
Morgan Johnson Chippewa H041024: Sheep - Other Breeds, Registered - Yearling Ewe Red    
Austin Altmann Redwood H041025: Sheep - Commercial Black Face - January Ewe Lamb Red    
Claire Hoffman Nobles H041025: Sheep - Commercial Black Face - January Ewe Lamb Red    
Colin Jorgens Yellow Medicine H041025: Sheep - Commercial Black Face - January Ewe Lamb Blue    
Grace Bergstrom Mower H041025: Sheep - Commercial Black Face - January Ewe Lamb Blue    
Jackson Rasmusson Benton H041025: Sheep - Commercial Black Face - January Ewe Lamb Purple    
Kailey Wixon Murray H041025: Sheep - Commercial Black Face - January Ewe Lamb Red    
Stewart Weaver Chisago H041025: Sheep - Commercial Black Face - January Ewe Lamb Blue    
Tylar Malakowsky Freeborn H041025: Sheep - Commercial Black Face - January Ewe Lamb Red    
Tyler Raaen Fillmore H041025: Sheep - Commercial Black Face - January Ewe Lamb Purple   Champion Black Face Commercial Ewe Lamb
Tyler Schmitt Scott H041025: Sheep - Commercial Black Face - January Ewe Lamb Red   Fifth place showmanship winner
Bethany Behrendt Dakota H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Red    
Bryton Nelson Chippewa H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Purple   Reserve Champion Black Face Commercial Ewe Lamb
Caleb Johnson Chippewa H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Blue    
Harlie Schearer Yellow Medicine H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Purple    
Hope Grafstrom Roseau H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Blue    
Jenna Tollefson Becker H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Red    
Jonathon Gathje Meeker H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Purple    
Josilin Schindele Benton H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Red    
Kailey Omdahl Roseau H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Blue    
Kristin Farris Pennington H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Red    
Kyle Fischer Lincoln H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Red    
Lacey Simenstad Crow Wing H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Red    
Mackenzie Plenge Wabasha H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Blue    
Matthew Rheingans Swift H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Blue    
Nicole Hinnenkamp Morrison H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Red    
Sierra Kreidermacher Winona H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Blue    
Tristan Locken Roseau H041026: Sheep - Commercial Black Face - February Ewe Lamb Red    
Arianna Carriveau Sherburne H041027: Sheep - Commercial Black Face - March Ewe Lamb Red    
Brooklyn O'Brien Dodge H041027: Sheep - Commercial Black Face - March Ewe Lamb Blue    
Isabella O'Brien Dodge H041027: Sheep - Commercial Black Face - March Ewe Lamb Blue    
Jaxon Klegstad Kittson H041027: Sheep - Commercial Black Face - March Ewe Lamb Red    
Mable Carlson Isanti H041027: Sheep - Commercial Black Face - March Ewe Lamb Red    
Mallory Fick Wabasha H041027: Sheep - Commercial Black Face - March Ewe Lamb Purple    
Samantha Behrendt Dakota H041027: Sheep - Commercial Black Face - March Ewe Lamb Purple    
Bryce Nelson Chippewa H041028: Sheep - Commercial Black Face - Yearling Ewe Purple   Reserve Champion Black Face Commercial Yearling Ewe
Danielle Rodewald Clay H041028: Sheep - Commercial Black Face - Yearling Ewe Red    
Jennifer Franzen Crow Wing H041028: Sheep - Commercial Black Face - Yearling Ewe Blue    
Nolan Bakke Marshall H041028: Sheep - Commercial Black Face - Yearling Ewe Red    
Ryan Krog Lincoln H041028: Sheep - Commercial Black Face - Yearling Ewe Red    
Ryan Peterson Meeker H041028: Sheep - Commercial Black Face - Yearling Ewe Blue    
Zoey Schentzel Dakota H041028: Sheep - Commercial Black Face - Yearling Ewe Purple   Champion Black Face Commercial Yearling Ewe
Brady Booge Hubbard H041029: Sheep - Commercial White & Speckle Face - January Ewe Lamb Red    
David Steinhagen Scott H041029: Sheep - Commercial White & Speckle Face - January Ewe Lamb Blue    
Ella Horejsi Rice H041029: Sheep - Commercial White & Speckle Face - January Ewe Lamb Blue    
Ryan VanPelt Mower H041029: Sheep - Commercial White & Speckle Face - January Ewe Lamb Purple    
Bodie Bice Waseca H041030: Sheep - Commercial White & Speckle Face - February Ewe Lamb Purple    
Marisa Winget Rice H041030: Sheep - Commercial White & Speckle Face - February Ewe Lamb Blue    
Rowland Dykhoff Otter Tail - East H041030: Sheep - Commercial White & Speckle Face - February Ewe Lamb Blue    
Sydney Boersma Lincoln H041030: Sheep - Commercial White & Speckle Face - February Ewe Lamb Purple   Champion White and Speckled Face Commercial Ewe Lamb
Taryn Raaen Fillmore H041030: Sheep - Commercial White & Speckle Face - February Ewe Lamb Red    
Tyler Kreidermacher Winona H041030: Sheep - Commercial White & Speckle Face - February Ewe Lamb Red    
Isabella Chaussee Crow Wing H041031: Sheep - Commercial White & Speckle Face - March Ewe Lamb Purple   Reserve Champion White and Speckled Face Commercial Ewe Lamb
Jade Frenzel Beltrami H041031: Sheep - Commercial White & Speckle Face - March Ewe Lamb Red    
Kyle Bowman Clearwater H041031: Sheep - Commercial White & Speckle Face - March Ewe Lamb Blue    
Linaya Swenson Anoka H041031: Sheep - Commercial White & Speckle Face - March Ewe Lamb Blue    
Michael Carpenter Goodhue H041031: Sheep - Commercial White & Speckle Face - March Ewe Lamb Red    
Kara Bowman Clearwater H041032: Sheep - Commercial White & Speckle Face - Yearling Ewe Blue   Reserve Champion White and Speckled Face Commercial Yearling Ewe
Katherine Chaussee Crow Wing H041032: Sheep - Commercial White & Speckle Face - Yearling Ewe Purple   Champion White and Speckled Face Commercial Yearling Ewe
Sadie Petersen Roseau H041032: Sheep - Commercial White & Speckle Face - Yearling Ewe Red    
Torie Petersen Roseau H041032: Sheep - Commercial White & Speckle Face - Yearling Ewe Red    
Wesley Siira Douglas H041032: Sheep - Commercial White & Speckle Face - Yearling Ewe Blue    
Abigail Fest Jackson H041033.01: Class 3 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 6  
Anna Fest Jackson H041033.01: Class 3 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 7  
Ashley Shike Wadena H041033.01: Class 3 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Red 10  
Cal Schultz Rice H041033.01: Class 3 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 1 Third place showmanship winner
Caleb Petterson Clearwater H041033.01: Class 3 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 5  
Emily Sheehan Renville H041033.01: Class 3 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 3  
Jacob Roerick Stearns H041033.01: Class 3 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Red 10  
Kennady Legg Nicollet H041033.01: Class 3 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Red 9  
Mandy Molitor Stearns H041033.01: Class 3 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 2  
Nate Bobendrier Pipestone H041033.01: Class 3 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 4  
Robin Gemmill Isanti H041033.01: Class 3 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 8  
Charlea Underwood Steele H041033.02: Class 4 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 1  
Emilia Fredrickson Dakota H041033.02: Class 4 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 8  
Haley Trumpold Martin H041033.02: Class 4 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 4  
Ilse Johnson Dakota H041033.02: Class 4 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 5  
Katelyn Radman Dakota H041033.02: Class 4 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 2  
Kendal Swanson Goodhue H041033.02: Class 4 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 3  
Madison Muyres Douglas H041033.02: Class 4 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 7  
Mason Bode Brown H041033.02: Class 4 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 6  
Torie Lemcke Redwood H041033.02: Class 4 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 9  
Christine Frodermann Nobles H041033.03: Class 5 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 5  
Courtney Knisley Kandiyohi H041033.03: Class 5 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 8  
Erin Heffley Mille Lacs H041033.03: Class 5 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 6  
Katelyn Crabtree Steele H041033.03: Class 5 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 3  
Kylee Kohls Meeker H041033.03: Class 5 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 2  
Lily Krona Beltrami H041033.03: Class 5 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 10  
Mitchell Molitor Stearns H041033.03: Class 5 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 1  
Rachelle Pierson Carver H041033.03: Class 5 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 9  
Reegan Kelly Nicollet H041033.03: Class 5 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 7  
Trenten Rogich Sibley H041033.03: Class 5 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 4  
Analise Rogich Sibley H041033.04: Class 6 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 5  
Brittany Johnson Redwood H041033.04: Class 6 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 3  
Carly Krieg Brown H041033.04: Class 6 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 1 Champion Overall Wether Dam, Champion Wether Dam Ewe Lamb
Ethan Burgett Freeborn H041033.04: Class 6 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 4  
Faith Kazemba Jackson H041033.04: Class 6 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 7  
Gabriel Thompson Kandiyohi H041033.04: Class 6 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Red 9  
Heather Lemcke Redwood H041033.04: Class 6 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Red 8  
Karly Flom Rice H041033.04: Class 6 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Purple 2 Reserve Champion Overall Wether Dam, Reserve Champion Wether Dam Ewe Lamb
Riley Tomaszewski Brown H041033.04: Class 6 - Wether Dam - Black Face - Ewe Lamb Blue 6  
Chad Maddock Redwood H041034.01: Class 7 - Wether Dam - Black Face - Yearling Ewe Purple 2  
Colton Messner Sibley H041034.01: Class 7 - Wether Dam - Black Face - Yearling Ewe Blue 3  
Dainika Ziesmer Renville H041034.01: Class 7 - Wether Dam - Black Face - Yearling Ewe Blue 4  
Kelsey Toft Chippewa H041034.01: Class 7 - Wether Dam - Black Face - Yearling Ewe Red 7  
Taylor Jerde Dakota H041034.01: Class 7 - Wether Dam - Black Face - Yearling Ewe Purple 1  
Tiara Malakowsky Freeborn H041034.01: Class 7 - Wether Dam - Black Face - Yearling Ewe Blue 6  
Tristan Thompson Kandiyohi H041034.01: Class 7 - Wether Dam - Black Face - Yearling Ewe Blue 5  
Alyssa Reisdorfer Cottonwood H041035.01: Class 1 - Wether Dam - White and Speckle Face - Ewe Lamb Purple 1  
Jerson Kopka Renville H041035.01: Class 1 - Wether Dam - White and Speckle Face - Ewe Lamb Purple 2  
Kaylee Bitzan Douglas H041035.01: Class 1 - Wether Dam - White and Speckle Face - Ewe Lamb Blue 3  
Noah Netzke Redwood H041035.01: Class 1 - Wether Dam - White and Speckle Face - Ewe Lamb Blue 4  
Sage Grover Wabasha H041035.01: Class 1 - Wether Dam - White and Speckle Face - Ewe Lamb Blue 5