4-H at the Minnesota State Fair 2017 - Cow/Calf Results

Exhibitor County Class Ribbon Place Awards
Crystal Halbersma Todd A061001: Beef - Cow and Calf - Commercial Purple 1 Champion Commercial Beef Cow/Calf Pair
Ellie Dukowitz Todd A061001: Beef - Cow and Calf - Commercial Red 6  
Emily Pieper Washington A061001: Beef - Cow and Calf - Commercial Blue 3  
Katelyn Slettom Itasca A061001: Beef - Cow and Calf - Commercial Red 8  
Kyle Anderson Otter Tail - West A061001: Beef - Cow and Calf - Commercial Blue 5  
Max Pieper Washington A061001: Beef - Cow and Calf - Commercial Red 7  
Samantha Larson Pennington A061001: Beef - Cow and Calf - Commercial Blue 4  
Stephanie Kimpe Lyon A061001: Beef - Cow and Calf - Commercial Purple 2 Reserve Champion Commercial Beef Cow/Calf Pair
Adam Bierstedt Pipestone A061002: Beef - Cow and Calf - Black Angus, Registered Purple 1 Grand Champion Cow/Calf Pair, Champion Black Angus Cow/Calf Pair, Champion Cow/Calf Pair & Prospect Market Calf Showperson Senior Division
Allyson Stanek Freeborn A061002: Beef - Cow and Calf - Black Angus, Registered Purple 2 Reserve Champion Black Angus Cow/Calf Pair, Third place Senior Cow/Calf-Prospect Calf Showperson
Bodin Mayer Fillmore A061002: Beef - Cow and Calf - Black Angus, Registered Purple 3 Fourth place Intermediate Cow/Calf-Prospect Calf Showperson
Caleb Hauger Brown A061002: Beef - Cow and Calf - Black Angus, Registered Red 8  
Jordan Latzke Sibley A061002: Beef - Cow and Calf - Black Angus, Registered Blue 6  
Lindsey Miller Isanti A061002: Beef - Cow and Calf - Black Angus, Registered Red 10  
Madison Stout Mower A061002: Beef - Cow and Calf - Black Angus, Registered Blue 4  
Michelle Zenk Murray A061002: Beef - Cow and Calf - Black Angus, Registered Red 9  
Stephanie Altenburg Sibley A061002: Beef - Cow and Calf - Black Angus, Registered Blue 5  
Wyatt Thorson Otter Tail - West A061002: Beef - Cow and Calf - Black Angus, Registered Blue 7  
Alayna Schuler Chippewa A061003: Beef - Cow and Calf - Red Angus, Registered Purple 1 Champion Red Angus Cow/Calf Pair, Reserve Grand Champion Cow/Calf Pair, Fifth place Senior Cow/Calf-Prospect Calf Showperson
Amber Johnson Wadena A061003: Beef - Cow and Calf - Red Angus, Registered Blue 3  
Ann Holmes Pine A061003: Beef - Cow and Calf - Red Angus, Registered Blue 6  
Hannah Bolduan Houston A061003: Beef - Cow and Calf - Red Angus, Registered Blue 5  
Isaac Berg Pipestone A061003: Beef - Cow and Calf - Red Angus, Registered Blue 4  
Johnathon Behm Kandiyohi A061003: Beef - Cow and Calf - Red Angus, Registered Red 8  
Leland Bjorklund Otter Tail - West A061003: Beef - Cow and Calf - Red Angus, Registered Purple 2 Reserve Champion Cow/Calf Pair & Prospect Market Calf Showperson Senior Division, Reserve Champion Red Angus Cow/Calf Pair
Trevor Haugen Beltrami A061003: Beef - Cow and Calf - Red Angus, Registered Red 7  
Bradley Hochhalter Clay A061004: Beef - Cow and Calf - Hereford, Registered Red 4  
Halle Walsh Swift A061004: Beef - Cow and Calf - Hereford, Registered Purple 2 Reserve Champion Hereford Cow/Calf Pair
Taylor Lacek Lincoln A061004: Beef - Cow and Calf - Hereford, Registered Purple 1 Champion Hereford Cow/Calf Pair, Fifth place Intermediate Cow/Calf-Prospect Calf Showperson
Wyatt Lawrence Mille Lacs A061004: Beef - Cow and Calf - Hereford, Registered Blue 3  
Alison Tvrdik Douglas A061005: Beef - Cow and Calf - Shorthorn and Shorthorn Plus, Registered Red 2  
Hunter Bruns Renville A061005: Beef - Cow and Calf - Shorthorn and Shorthorn Plus, Registered Red 3 Reserve Champion ShorthornCow/Calf Pair
Tyler DeGroot Pipestone A061005: Beef - Cow and Calf - Shorthorn and Shorthorn Plus, Registered Purple 1 Champion Shorthorn Cow/Calf Pair, Reserve Champion Cow/Calf Pair & Prospect Market Calf Showperson Intermediate Division, Third Overall Cow/Calf Pair
Collin Manley Carver A061006: Beef - Cow and Calf - Simmental (Purebred and Foundation), Registered Red 7  
Hanna Ruckheim Otter Tail - East A061006: Beef - Cow and Calf - Simmental (Purebred and Foundation), Registered Blue 4  
Jenna Dougherty Stearns A061006: Beef - Cow and Calf - Simmental (Purebred and Foundation), Registered Red 6  
Lindsey Mattson Stevens A061006: Beef - Cow and Calf - Simmental (Purebred and Foundation), Registered Purple 1 Champion Simmental Cow/Calf Pair
McKenzie Latzke Sibley A061006: Beef - Cow and Calf - Simmental (Purebred and Foundation), Registered Purple 2 Reserve Champion Simmental Cow/Calf Pair
Teagan Young Winona A061006: Beef - Cow and Calf - Simmental (Purebred and Foundation), Registered Blue 5  
Zayda Priebe Fillmore A061006: Beef - Cow and Calf - Simmental (Purebred and Foundation), Registered Blue 3  
Katie Moller Mille Lacs A061007: Beef - Cow and Calf - All Other Breeds, Registered Purple 1 Champion Other Breeds Cow/Calf Pair
Katrina Rydeen Washington A061007: Beef - Cow and Calf - All Other Breeds, Registered Blue 3  
Zachary Milligan Otter Tail - East A061007: Beef - Cow and Calf - All Other Breeds, Registered Blue 2 Reserve Champion Other Breeds Cow/Calf Pair