MN 4-H State Fair 2010 - Dairy Goat Show and Showmanship Results

Exb Last Name Exb First Name C Name C Cls Desc Placing Opt1
Piersdorf Rebecca Anoka Alpine-Jr Doe Kid BL
Green Becca McLeod Alpine-Jr Doe Kid BL
VonBerge Jacob McLeod Alpine-Jr Doe Kid CH Ch Alphine Jr Doe
Benner Emma Washington Alpine-Jr Doe Kid BL
Post Hanna Anoka Alpine-Sr Doe Kid BL
Hirdler Kaitlyn Benton Alpine-Sr Doe Kid BL RC Alphine Jr Doe
Larson Marah Redwood Alpine-Sr Doe Kid BL
Pickett Caitlin Beltrami Alpine-Dry Yrlg Doe BL
Mord Julianna Clearwater Alpine-Dry Yrlg Doe BL
Cyr Abby Crow Wing Alpine-Dry Yrlg Doe BL
Sweet Dustin Crow Wing Alpine-Dry Yrlg Doe BL
Gebhardt Hannah Douglas Alpine-Dry Yrlg Doe BL
Springer Marta Le Sueur Alpine-Dry Yrlg Doe BL
Nelson Rylie Pennington Alpine-Dry Yrlg Doe
Snyder Nathaniel Renville Alpine-Dry Yrlg Doe BL
Boynton Jasmine Winona Alpine-Dry Yrlg Doe BL
Lewis Melanie Wright Alpine-Milking Yearling Doe BL
Olson Louis Meeker Alpine-Milking 2 Yr Doe BL
Grams Tyler Sibley Alpine-Milking 2 Yr Doe BL
Schwartz Katie Brown Alpine-Milking 3 & 4 Yr Doe CH Res Ch Alphine Sr Doe
Roelofs Brooke Kandiyohi Alpine-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Snyder Elizabeth Renville Alpine-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Larson Leah Redwood Alpine-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Green Randi McLeod Alpine-Milking Doe 5 + Yrs BL
Nielsen Anna Rose Wright Alpine-Milking Doe 5 + Yrs CH Ch Alphine Sr Doe
Nielsen Abigail Wright Alpine-Milking Doe 5 + Yrs BL
Meany Laura Mower LaMancha-Sr Doe Kid BL
Schlecht Jamie Yellow Medicine LaMancha-Sr Doe Kid BL
AveLallemant Alena McLeod LaMancha-Dry Yrlg Doe BL
Spieker Emily Nicollet LaMancha-Dry Yrlg Doe CH Ch LaMancha Jr Doe
Bussert Breannca Rice LaMancha-Dry Yrlg Doe RC Res Ch LaMancha Jr Doe
Cochran Mackenzie Wadena LaMancha-Dry Yrlg Doe BL
Baumann Taylor Meeker LaMancha-Milking 2 Yr Doe RC Res Ch LaMancha Sr Doe
Meany Lizabeth Mower LaMancha-Milking 2 Yr Doe BL
Payne Emma Freeborn LaMancha-Milking Doe 5 + Yrs CH Ch LaMancha Sr Doe
Mandt Christopher Mower Nigerian Dwarf-Dry Yrlg Doe RC RC NigerianDwarf Jr Doe
Roberts Cassidy Pine Nigerian Dwarf-Dry Yrlg Doe BL
Gunder Danielle Sherburne Nigerian Dwarf-Dry Yrlg Doe BL
Spano Emily Wabasha Nigerian Dwarf-Dry Yrlg Doe CH Ch NigerianDwarf Jr Doe
Fine Celeste Anoka Nigerian Dwarf-Milking 2 Yr Doe BL
Manske Sydney Chisago Nigerian Dwarf-Milking 2 Yr Doe BL
Dougherty Isabella Isanti Nigerian Dwarf-Milking 2 Yr Doe CH Ch NigerianDwarf Sr Doe
Hecker Alexandra Isanti Nigerian Dwarf-Milking 2 Yr Doe BL
Schifsky Lauren Washington Nigerian Dwarf-Milking 2 Yr Doe RC RC NigerianDwarf Sr Doe
Tell Shannon Scott Nigerian Dwarf-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Eid Isabelle Chippewa Nigerian Dwarf-Milking Doe 5 + Yrs BL
Cruz Susan Carlton Nigerian Dwarf-Milking Doe 5 + Yrs BL
Riebel Ryan Le Sueur Nubian, Purebred or American-Jr Doe Kid BL
Barta Craig Rice Nubian, Purebred or American-Dry Yrlg Doe CH Ch Nubian Jr Doe
Motl Emma Todd Nubian, Purebred or American-Dry Yrlg Doe RC RC Nubian Jr Doe
Sova Sommer Washington Nubian, Purebred or American-Dry Yrlg Doe BL
Boerboom Jacob Murray Nubian, Purebred or American-Milking Yearling Doe BL
Jelinek Nathan Carlton Nubian, Purebred or American-Milking 2 Yr Doe CH Ch Nubian Sr Doe
Orton Russell Morrison Nubian, Purebred or American-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Guenthner Guy Wright Nubian, Purebred or American-Milking 3 & 4 Yr Doe RC RC Nubian Sr Doe
Malecha Mitchell Rice Oberhasli-Jr Doe Kid RC RC Oberhasli Jr Doe
Neil Jeffrey Goodhue Oberhasli-Dry Yrlg Doe CH Ch Oberhasli Jr Doe
Wagner Adeline Freeborn Saanen Purebred or American-Milking 2 Yr Doe RC RC Saanen Sr Doe
Carlson Samantha Yellow Medicine Saanen Purebred or American-Milking 3 & 4 Yr Doe CH Ch Saanen Sr Doe
Heldt Meghan Carver Toggenburg Purebred or American-Dry Yrlg Doe CH Ch Toggenburg Jr Doe
Neels Karisa Rock Toggenburg Purebred or American-Milking 2 Yr Doe BL
Neels Tricia Rock Toggenburg Purebred or American-Milking 2 Yr Doe BL
Manderfeld Sarah Steele Toggenburg Purebred or American-Milking 2 Yr Doe CH Ch Toggenburg Sr Doe
Gessell Amanda Benton Toggenburg Purebred or American-Milking 3 & 4 Yr Doe RC Res Ch Toggenburg Sr Doe
Quale Kimberly Isanti Toggenburg Purebred or American-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Custer Christian Goodhue Recorded Grade-Sr Doe Kid RC Res Ch Recorded Grade Jr Doe
Springer Elisabeth Le Sueur Recorded Grade-Sr Doe Kid BL
DeVos Deanna Lyon Recorded Grade-Sr Doe Kid CH Ch Recorded Grade Jr Doe
Scheglowski Zachary Dakota Recorded Grade-Milking Yearling Doe BL
Drehmel Kyle Goodhue Recorded Grade-Milking Yearling Doe BL
Heldt Alexus Carver Recorded Grade-Milking 3 & 4 Yr Doe CH Ch Recorded Grade Sr Doe
Lund Jordan Douglas Recorded Grade-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Custer Eli Goodhue Recorded Grade-Milking 3 & 4 Yr Doe RC Res Ch Recorded Grade Sr Doe
Jutz Johanna Sibley Recorded Grade-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Wagner Betsy Freeborn Recorded Grade-Milking Doe 5 + Yrs BL
Hebig Stier Jenise Fillmore Unrecorded Grade-Jr Doe Kid BL
Steinmetz Kalani Nobles Unrecorded Grade-Jr Doe Kid BL
Cihlar Jill Pope Unrecorded Grade-Jr Doe Kid BL
Rabehl Chelsea Wabasha Unrecorded Grade-Jr Doe Kid BL
Way Gabrielle Douglas Unrecorded Grade-Sr Doe Kid BL
Janssen Tyler Fillmore Unrecorded Grade-Sr Doe Kid BL
Groby Taylor Goodhue Unrecorded Grade-Sr Doe Kid BL
Anderson Joshua Itasca Unrecorded Grade-Sr Doe Kid BL
Anderson Robert Kanabec Unrecorded Grade-Sr Doe Kid BL
Hatch Devon Mille Lacs Unrecorded Grade-Sr Doe Kid BL
Koubsky Kyler Pope Unrecorded Grade-Sr Doe Kid BL
Rezac Anna Rice Unrecorded Grade-Sr Doe Kid BL
Kugler Lauryn West Otter Tail Unrecorded Grade-Sr Doe Kid BL
Kugler Aaron West Otter Tail Unrecorded Grade-Sr Doe Kid BL
Joubert Britni West Otter Tail Unrecorded Grade-Sr Doe Kid BL
Hoffman Trisha Kay Yellow Medicine Unrecorded Grade-Sr Doe Kid CH Ch Unrecorded Grade Jr Doe
Kieke Andrew Benton Unrecorded Grade-Dry Yrlg Doe RC RC Unrecorded Grade Jr Doe
Genzler Talen Big Stone Unrecorded Grade-Dry Yrlg Doe
Dauphinais Ellen East Otter Tail Unrecorded Grade-Dry Yrlg Doe BL
Engen Andrew Houston Unrecorded Grade-Dry Yrlg Doe BL
Doeden Bryan Nobles Unrecorded Grade-Dry Yrlg Doe BL
Steinmetz Laeela Nobles Unrecorded Grade-Dry Yrlg Doe BL
Koubsky Haley Pope Unrecorded Grade-Dry Yrlg Doe BL
Clark Justin Wabasha Unrecorded Grade-Dry Yrlg Doe BL
Schwartz Cody Brown Unrecorded Grade-Milking Yearling Doe BL
Hormann Cody Big Stone Unrecorded Grade-Milking 2 Yr Doe
Lund Cody Douglas Unrecorded Grade-Milking 2 Yr Doe BL
Olson Alesha Mille Lacs Unrecorded Grade-Milking 2 Yr Doe BL
Mueller Alyson Winona Unrecorded Grade-Milking 2 Yr Doe BL
Engen Angela Houston Unrecorded Grade-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Moe Andrina Isanti Unrecorded Grade-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Hoppe Daniel Itasca Unrecorded Grade-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Lilyerd Ruth Kanabec Unrecorded Grade-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Grimm Alex Mille Lacs Unrecorded Grade-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Potthoff Bryan Martin Unrecorded Grade-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Feldman Taylor Swift Unrecorded Grade-Milking 3 & 4 Yr Doe BL RC Unrecorded Grade Sr Doe
Marg Kaitlin Winona Unrecorded Grade-Milking 3 & 4 Yr Doe BL
Hoppe Michael Itasca Unrecorded Grade-Milking Doe 5 + Yrs BL
Whitcomb Madison Meeker Unrecorded Grade-Milking Doe 5 + Yrs CH Ch Unrecorded Grade Sr Doe
Davenport Karly West Otter Tail Unrecorded Grade-Milking Doe 5 + Yrs BL
Larson Marah Redwood Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) RD
Pickett Caitlin Beltrami Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) BL
Sweet Dustin Crow Wing Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) RD
Nelson Rylie Pennington Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) RD
AveLallemant Alena McLeod Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) RD
Sova Sommer Washington Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) BL
Neels Karisa Rock Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) PR
Manderfeld Sarah Steele Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) RC Res Ch Novice A Showmanship
Springer Elisabeth Le Sueur Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) RD
Lund Jordan Douglas Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) RD
Custer Eli Goodhue Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) CH Ch Novice A Showmanship
Wagner Betsy Freeborn Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) BL
Hebig Stier Jenise Fillmore Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) RD
Doeden Bryan Nobles Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) RD
Clark Justin Wabasha Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) BL
Boerboom Jacob Murray Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) RD
Hormann Cody Big Stone Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) RD
Engen Angela Houston Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) RD
Whitcomb Madison Meeker Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) BL
Davenport Karly West Otter Tail Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 1) BL
Piersdorf Rebecca Anoka Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) BL
VonBerge Jacob McLeod Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) BL
Benner Emma Washington Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) BL
Hirdler Kaitlyn Benton Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) PR
Springer Marta Le Sueur Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) BL
Boynton Jasmine Winona Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) BL
Olson Louis Meeker Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) BL
Spieker Emily Nicollet Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) PR
Fine Celeste Anoka Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) RD
Manske Sydney Chisago Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) RD
Malecha Mitchell Rice Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) CH Ch Novice B Showmanship
Neels Tricia Rock Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) PR
DeVos Deanna Lyon Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) BL
Scheglowski Zachary Dakota Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) RC RC Novice B Showmanship
Janssen Tyler Fillmore Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) RD
Way Gabrielle Douglas Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) RD
Dauphinais Ellen East Otter Tail Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) BL
Engen Andrew Houston Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) BL
Lilyerd Ruth Kanabec Dairy Goat Showmanship-Novice (Group 2) PR
Green Becca McLeod Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 1) BL
Larson Leah Redwood Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 1) PR
Cochran Mackenzie Wadena Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 1) PR
Baumann Taylor Meeker Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 1) BL
Quale Kimberly Isanti Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 1) RC RC Int1 Showmanship
Heldt Alexus Carver Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 1) CH Ch Int1 Showmanship
Koubsky Kyler Pope Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 1) BL
Steinmetz Laeela Nobles Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 1) BL
Lund Cody Douglas Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 1) BL
Potthoff Bryan Martin Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 1) BL
Feldman Taylor Swift Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 1) PR
Grimm Alex Mille Lacs Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 1) BL
Hoppe Michael Itasca Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 1) PR
Gebhardt Hannah Douglas Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 2) RD
Schwartz Katie Brown Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 2) BL
Nielsen Abigail Wright Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 2) PR
Bussert Breannca Rice Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 2) CH Ch Int2 Showmanship
Mandt Christopher Mower Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 2) RC RC Int2 Showmanship
Riebel Ryan Le Sueur Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 2) RD
Jelinek Nathan Carlton Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 2) BL
Groby Taylor Goodhue Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 2) BL
Hoffman Trisha Kay Yellow Medicine Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 2) BL
Kugler Aaron West Otter Tail Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 2) RD
Joubert Britni West Otter Tail Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 2) BL
Genzler Talen Big Stone Dairy Goat Showmanship-Intermediate (Group 2) RD
Post Hanna Anoka Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Grams Tyler Sibley Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) PR
Roelofs Brooke Kandiyohi Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) PR
Snyder Elizabeth Renville Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Nielsen Anna Rose Wright Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) RC ResCh SrA Showmanship
Meany Laura Mower Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) PR
Payne Emma Freeborn Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) PR
Roberts Cassidy Pine Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Gunder Danielle Sherburne Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) PR
Spano Emily Wabasha Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Hecker Alexandra Isanti Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Schifsky Lauren Washington Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) CH ResCh SrB Showmanship
Tell Shannon Scott Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) PR
Barta Craig Rice Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) PR
Motl Emma Todd Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) CH Ch SrA Showmanship
Neil Jeffrey Goodhue Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Gessell Amanda Benton Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) PR
Custer Christian Goodhue Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Drehmel Kyle Goodhue Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Jutz Johanna Sibley Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) PR
Cihlar Jill Pope Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Anderson Joshua Itasca Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Anderson Robert Kanabec Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Koubsky Haley Pope Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Schwartz Cody Brown Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Moe Andrina Isanti Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Hoppe Daniel Itasca Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 1) BL
Mord Julianna Clearwater Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) RD
Cyr Abby Crow Wing Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) PR
Snyder Nathaniel Renville Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) PR
Lewis Melanie Wright Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) BL
Green Randi McLeod Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) PR
Schlecht Jamie Yellow Medicine Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) BL
Meany Lizabeth Mower Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) RD
Dougherty Isabella Isanti Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) BL
Eid Isabelle Chippewa Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) PR
Cruz Susan Carlton Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) RD
Guenthner Guy Wright Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) PR
Orton Russell Morrison Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) RD
Wagner Adeline Freeborn Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) RD
Carlson Samantha Yellow Medicine Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) BL
Heldt Meghan Carver Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) CH Ch SrB Showmanship
Steinmetz Kalani Nobles Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) RD
Rabehl Chelsea Wabasha Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) PR
Hatch Devon Mille Lacs Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) BL
Rezac Anna Rice Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) BL
Kugler Lauryn West Otter Tail Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) BL
Kieke Andrew Benton Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) BL
Mueller Alyson Winona Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) BL
Olson Alesha Mille Lacs Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) BL
Marg Kaitlin Winona Dairy Goat Showmanship-Senior (Group 2) PR