MN 4-H State Fair 2009 Market Beef Results

Exb Last Name Exb First Name C Name C Cls Desc Placing Opt1 Opt2
Duff Thomas Dakota Class 1 - Registered Limousin Steer RD
Witt Casper Fillmore Class 1 - Registered Limousin Steer BL
Witt Megan Fillmore Class 1 - Registered Limousin Steer RC Rs Ch Limousin Steer
Novotny Jerrod Le Sueur Class 1 - Registered Limousin Steer RD
Pagel Aaron Olmsted Class 1 - Registered Limousin Steer BL
Grotsun Amy Stearns Class 1 - Registered Limousin Steer RD
Kampmeier Mac Stevens Class 1 - Registered Limousin Steer CH Ch Limousin Steer
Kampmeier Reed Stevens Class 1 - Registered Limousin Steer PR
Wulf Craigan Stevens Class 1 - Registered Limousin Steer BL
Carlson Sarah Swift Class 1 - Registered Limousin Steer RD
Larson David Clearwater Class 2 - Registered Simmental Steer (1) BL
Boesl Katie Douglas Class 2 - Registered Simmental Steer (1) CH Ch Simmental Steer
Lex Whitney Goodhue Class 2 - Registered Simmental Steer (1) RD
Grass Lucas Mower Class 2 - Registered Simmental Steer (1) BL
Osmundson Jordan Mower Class 2 - Registered Simmental Steer (1) RD
Jans Kyle Murray Class 2 - Registered Simmental Steer (1) RD
Brass Grant Olmsted Class 2 - Registered Simmental Steer (1) RD
Tank Charlie Washington Class 2 - Registered Simmental Steer (1) RD
Brown Josh Fillmore Class 3 - Registered Simmental Steer (2) BL
Blumer Justin Fillmore Class 3 - Registered Simmental Steer (2) BL
Varilek Alysse Jackson Class 3 - Registered Simmental Steer (2) RD
Peterson Trevor Olmsted Class 3 - Registered Simmental Steer (2) RD
VanDerWal Allison Redwood Class 3 - Registered Simmental Steer (2) RD
Lesmeister Lloyd Stevens Class 3 - Registered Simmental Steer (2) RD
Greiner Courtney Stevens Class 3 - Registered Simmental Steer (2) BL
Zimmer Neil, Jr. Todd Class 3 - Registered Simmental Steer (2) BL
Putzier Matthew Winona Class 3 - Registered Simmental Steer (2) RC Rs Ch Simmental Steer
Moe Austin Crow Wing Class 4 - Registered Black Angus Steer BL
Olson Andy Carver Class 4 - Registered Black Angus Steer RD
Symanitz Jon Carver Class 4 - Registered Black Angus Steer RD
Walser Cullen Faribault Class 4 - Registered Black Angus Steer CH Ch Blk Ang Steer
Waugh Aaron Goodhue Class 4 - Registered Black Angus Steer RC Rs Ch Blk Ang Steer
Dunn Mark Lincoln Class 4 - Registered Black Angus Steer RD
Sleiter Cal Lyon Class 4 - Registered Black Angus Steer BL
Tentis Ryan Wabasha Class 4 - Registered Black Angus Steer BL
Olson Paige Becker Class 5 - Registered Hereford Steer (1) RD
Hanson Jaime Brown Class 5 - Registered Hereford Steer (1) PR
Johnson Ashlynn Isanti Class 5 - Registered Hereford Steer (1) BL
Rupprecht Malena Pennington Class 5 - Registered Hereford Steer (1) PR
Harris Samantha Scott Class 5 - Registered Hereford Steer (1) RD
Carlson Ashley Swift Class 5 - Registered Hereford Steer (1) BL
Kuelbs Dana Todd Class 5 - Registered Hereford Steer (1) PR Rs Ch Hereford Steer
Bellefy Dustyn Clearwater Class 6 - Registered Hereford Steer (2) RD
Donnelly David Dakota Class 6 - Registered Hereford Steer (2) PR
Delaney Nick Lincoln Class 6 - Registered Hereford Steer (2) PR Ch Hereford Steer
Williamson Travis Rock Class 6 - Registered Hereford Steer (2) BL
Carlson Zachary Swift Class 6 - Registered Hereford Steer (2) RD
Lyndorff Colin Wright Class 6 - Registered Hereford Steer (2) PR
Lemmon Tyler Blue Earth Class 7 - Registered Maine Anjou Steer RD
Schmidt Amanda Douglas Class 7 - Registered Maine Anjou Steer RD
Radke Shelby Faribault Class 7 - Registered Maine Anjou Steer BL
Hussong Jonathan Jackson Class 7 - Registered Maine Anjou Steer RD
Lamont Tauston Le Sueur Class 7 - Registered Maine Anjou Steer RC Rs Ch Maine-Anjou Steer
Hanson Jordon Mower Class 7 - Registered Maine Anjou Steer BL
Weber John Ramsey Class 7 - Registered Maine Anjou Steer BL
Netzke Paige Redwood Class 7 - Registered Maine Anjou Steer BL
Krell Justin Steele Class 7 - Registered Maine Anjou Steer RD
Church Andrew Washington Class 7 - Registered Maine Anjou Steer CH Ch Maine-Anjou Steer
Jensen Adam Brown Class 8 - Registered Shorthorn Steer RD
Ries Mary Dakota Class 8 - Registered Shorthorn Steer CH Ch Shorthorn Steer
Kasper Gabriel Dodge Class 8 - Registered Shorthorn Steer BL
Bollum Connor Mower Class 8 - Registered Shorthorn Steer RD
Borst Parmalee Olmsted Class 8 - Registered Shorthorn Steer RD
Slinger Brianna Pipestone Class 8 - Registered Shorthorn Steer RC Rs Ch Shorthorn Steer
Stade Alex Scott Class 8 - Registered Shorthorn Steer BL
Pfarr Brett Sibley Class 8 - Registered Shorthorn Steer BL
Hinnenkamp Jocelyn Todd Class 8 - Registered Shorthorn Steer RD
Wulfekuhle Tyler Wilkin Class 8 - Registered Shorthorn Steer RD
Eckley LaTeasha Otter Tail - West Class 8 - Registered Shorthorn Steer RD
Harguth Bruce Waseca Class 8 - Registered Shorthorn Steer RD
Halverson Nicole Clay Class 9 - Shorthorn Plus Steer RD
Drewry Donovan Dakota Class 9 - Shorthorn Plus Steer BL
Bigelow Matthew Dakota Class 9 - Shorthorn Plus Steer BL
Davis Grace Dodge Class 9 - Shorthorn Plus Steer RD
Bosek Crystal Douglas Class 9 - Shorthorn Plus Steer RD
Schuerman Brianna Swift Class 9 - Shorthorn Plus Steer RD
Underdahl Leif Wabasha Class 9 - Shorthorn Plus Steer RD
Anderson Ross Winona Class 9 - Shorthorn Plus Steer RC Rs Ch Shorthorn Plus Steer
Haley Kelsey Waseca Class 9 - Shorthorn Plus Steer CH Ch Shorthorn Plus Steer
Marthaler Amanda Dakota Class 10 - Registered Charolais Steer RC Rs Ch Charolais Steer
Meyer Katie Houston Class 10 - Registered Charolais Steer BL
Dinse Matthew Steele Class 10 - Registered Charolais Steer BL
Westrich Brooke Stearns Class 10 - Registered Charolais Steer BL
Wulfekuhle Lacy Wilkin Class 10 - Registered Charolais Steer CH Ch Charolais Steer
Schulz Kristin Jackson Class 11 - Market Heifer (1) PR
Lukes Ashle McLeod Class 11 - Market Heifer (1) BL
Soderholm Craig Nobles Class 11 - Market Heifer (1) BL
Reese Dylan Stevens Class 11 - Market Heifer (1) PR
Nolte Jacob Wadena Class 11 - Market Heifer (1) RD
Askeland Kaley Watonwan Class 11 - Market Heifer (1) RD
Will Megan Cottonwood Class 12 - Market Heifer (2) RD
Hawkins Hilary Dakota Class 12 - Market Heifer (2) RC Rs Ch Mkt Heifer
Neel Brady Freeborn Class 12 - Market Heifer (2) CH Ch Mkt Heifer
Post Tanner Jackson Class 12 - Market Heifer (2) BL
Bultman Christa Rice Class 12 - Market Heifer (2) RD
Wuebkers Amanda Stearns Class 12 - Market Heifer (2) RD
Lee Elizabeth Wabasha Class 12 - Market Heifer (2) BL
Morrill Kobie Big Stone Class 13 - Lightweight Crossbred Steer (1) RD
Hubin Cassondra Cottonwood Class 13 - Lightweight Crossbred Steer (1) PR
Erickson Matthew Freeborn Class 13 - Lightweight Crossbred Steer (1) RD
Bliss Zachary Hubbard Class 13 - Lightweight Crossbred Steer (1) RD
Ladehoff Justin Mille Lacs Class 13 - Lightweight Crossbred Steer (1) RD
Lubben Stephanie Nobles Class 13 - Lightweight Crossbred Steer (1) PR
Faulhaber Caleb Olmsted Class 13 - Lightweight Crossbred Steer (1) RD
Hoover Makaila Rice Class 13 - Lightweight Crossbred Steer (1) BL
Brobst Michael Roseau Class 13 - Lightweight Crossbred Steer (1) BL
Schnell Jacob Wabasha Class 13 - Lightweight Crossbred Steer (1) BL
Love Kayla Watonwan Class 13 - Lightweight Crossbred Steer (1) BL
Bosek ORyan Douglas Class 14 - Lightweight Crossbred Steer (2) BL
Trihus Tyler Freeborn Class 14 - Lightweight Crossbred Steer (2) PR
McNamara Derek Goodhue Class 14 - Lightweight Crossbred Steer (2) RD
Possail Justine Lincoln Class 14 - Lightweight Crossbred Steer (2) RD
Vroman Dalton Lyon Class 14 - Lightweight Crossbred Steer (2) RD
Ladehoff Joshua Mille Lacs Class 14 - Lightweight Crossbred Steer (2) RD
Cunningham Benjamin Nobles Class 14 - Lightweight Crossbred Steer (2) BL
Moeller Collin Pipestone Class 14 - Lightweight Crossbred Steer (2) PR
Edmundson Cheyenne Rock Class 14 - Lightweight Crossbred Steer (2) BL
Evink Tyler Stevens Class 14 - Lightweight Crossbred Steer (2) PR
Anderson Vince Washington Class 14 - Lightweight Crossbred Steer (2) BL
Donnelly Tony Dakota Class 15 - Lightweight Crossbred Steer (3) BL
Donnelly Daniel Dakota Class 15 - Lightweight Crossbred Steer (3) PR
Miner Dylan Dodge Class 15 - Lightweight Crossbred Steer (3) RD
Pierce Sandra Hubbard Class 15 - Lightweight Crossbred Steer (3) RD
Dahlke Matthew McLeod Class 15 - Lightweight Crossbred Steer (3) RD
Thate Erica Martin Class 15 - Lightweight Crossbred Steer (3) RC Rs Ch Lghwght crossbred steer
Brobst Clinton Roseau Class 15 - Lightweight Crossbred Steer (3) RD
Hawkins Leah Steele Class 15 - Lightweight Crossbred Steer (3) CH Ch Lghtwght Crossbred Steer
Ulmer Emma Becker Class 16 - Middleweight Crossbred Steer (1) RD
Loerzel Lindsey Otter Tail - East Class 16 - Middleweight Crossbred Steer (1) RD
Bue Ashley Fillmore Class 16 - Middleweight Crossbred Steer (1) RD
Christopher Sarah Jackson Class 16 - Middleweight Crossbred Steer (1) RD
Hansen Betsy Lyon Class 16 - Middleweight Crossbred Steer (1) BL
Olson Morgan Martin Class 16 - Middleweight Crossbred Steer (1) PR Rs Ch Mdlwght Crossbred Steer
Soderholm Deron Nobles Class 16 - Middleweight Crossbred Steer (1) BL
Raatz Brandi Pipestone Class 16 - Middleweight Crossbred Steer (1) PR
Schuerman Jordan Swift Class 16 - Middleweight Crossbred Steer (1) RD
Franke Jared Dodge Class 17 - Middleweight Crossbred Steer (2) RD
Davis Kailey Freeborn Class 17 - Middleweight Crossbred Steer (2) PR
Domonoske Izak Le Sueur Class 17 - Middleweight Crossbred Steer (2) BL
Koenigs Jacob Mower Class 17 - Middleweight Crossbred Steer (2) RD
Holm Trevor Murray Class 17 - Middleweight Crossbred Steer (2) PR Ch Mdlwght crossbred steer G Ch Mkt Beef
Nelson Evan Stevens Class 17 - Middleweight Crossbred Steer (2) PR
Wentzel Emily Swift Class 17 - Middleweight Crossbred Steer (2) BL
Field Mitchell Otter Tail - West Class 17 - Middleweight Crossbred Steer (2) RD
Field Benjamin Otter Tail - West Class 17 - Middleweight Crossbred Steer (2) RD
Radke Dylan Beltrami Class 18 - Middleweight Crossbred Steer (3) RD
Pankonin Hunter Cottonwood Class 18 - Middleweight Crossbred Steer (3) BL
Fox Daniel Dakota Class 18 - Middleweight Crossbred Steer (3) PR
Fuller Nichole Faribault Class 18 - Middleweight Crossbred Steer (3) PR
Paulson Alexandra Mille Lacs Class 18 - Middleweight Crossbred Steer (3) RD
Carlson Jaden Pipestone Class 18 - Middleweight Crossbred Steer (3) BL
Hoffmann Nathanial Pope Class 18 - Middleweight Crossbred Steer (3) RD
Jensen Kali Steele Class 18 - Middleweight Crossbred Steer (3) BL
Thill John Washington Class 18 - Middleweight Crossbred Steer (3) RD
Pankonin Bailey Cottonwood Class 19 - Heavyweight Crossbred Steer (1) RD
May Jason Dakota Class 19 - Heavyweight Crossbred Steer (1) CH Ch Hvywght Crossbred Steer Rs G Ch Mkt Beef
Benson Brandon Goodhue Class 19 - Heavyweight Crossbred Steer (1) RD
Nere Ellen Renville Class 19 - Heavyweight Crossbred Steer (1) RD
Schultz Madeline Rice Class 19 - Heavyweight Crossbred Steer (1) BL
Moser Jenna Stevens Class 19 - Heavyweight Crossbred Steer (1) RD
Wier Logan Washington Class 19 - Heavyweight Crossbred Steer (1) BL
Duff Matthew Dakota Class 20 - Heavyweight Crossbred Steer (2) PR
Smith Mariah Martin Class 20 - Heavyweight Crossbred Steer (2) RC Rs Ch Hvywght Crossbred Steer
Kitchell Mason Norman Class 20 - Heavyweight Crossbred Steer (2) BL
Holloway Jacob Polk Class 20 - Heavyweight Crossbred Steer (2) RD
Kirchenbauer Joshua Sherburne Class 20 - Heavyweight Crossbred Steer (2) RD
Nelson Joshua Stevens Class 20 - Heavyweight Crossbred Steer (2) BL
Schuerman Sara Swift Class 20 - Heavyweight Crossbred Steer (2) BL
Clemens Michael Washington Class 20 - Heavyweight Crossbred Steer (2) BL
Regnier Cole Yellow Medicine Class 20 - Heavyweight Crossbred Steer (2) RD
Pekarek Kenny Benton Class 21 - Heavyweight Crossbred Steer (3) RD
Knutson Isaac Big Stone Class 21 - Heavyweight Crossbred Steer (3) BL
Oftedahl Chance Blue Earth Class 21 - Heavyweight Crossbred Steer (3) PR
Pender Jennifer Clay Class 21 - Heavyweight Crossbred Steer (3) RD
Pender Kevin Clay Class 21 - Heavyweight Crossbred Steer (3) RD
Jarvela Austin Crow Wing Class 21 - Heavyweight Crossbred Steer (3) RD
Sukalski Emily Martin Class 21 - Heavyweight Crossbred Steer (3) BL
Glisczinski Sara Scott Class 21 - Heavyweight Crossbred Steer (3) BL
Clemens Mitchell Washington Class 21 - Heavyweight Crossbred Steer (3) RD
Regnier Megan Yellow Medicine Class 21 - Heavyweight Crossbred Steer (3) PR